Gevelrestauratie vaak te sne Sinds de jaren '70 begonnen eigenaren van woningen zich meer bezig te houden met het verfraaien van de buitengevels. Er werd veel gebruik gemaakt van de diensten van bedrijven die door middel van zandstralen de gevels gingen opknappen. Het gevelbeeld veranderde hierdoor compleet en de kosten waren ook nog eens te overzien. Door gebrek aan kennis zijn er in die periode heel wat gevels vernield. Want de patinalaag (baklaag) van de steen wordt door het stralen volledig verwijderd! Stenen werden soms zo hardhandig bewerkt dat ze eruit kwamen te zien als sinaasappels. nnuimm iert Altena - Venema Gevelrestauratie 1 820 1 82 5 1 830 1 835 1 840 1 845 1 850 1 855 1 860 1 865 1 870 1 875 1 880 1 1890 1895 1900 1905 1910 Veel oude gevels die met kalkmortel zijn gemetseld en gevoegd werden vaak onnodig van nieuw voegwerk voorzien. Onnodig, omdat de voegen misschien wel een oude uitstraling hadden maar kwalitatief nog goed waren. De gevels werden vervolgens ook nog eens voorzien van voegwerk op cementba- sis. Helaas zien wij nu zo'n 30 jaar later de rampzalige gevolgen hiervan. Om dit te voor komen, wil de gemeente Zutphen, in samen werking met de plaatselijke gevelrestauratie bedrijven, graag het één en ander duidelijk maken. Stel, u woont in een monumentale woning en overweegt uw buitengevel te restaureren of onderhoud aan uw gevels uit te laten voeren. Vraag uzelf het volgende eens af: In hoeverre is het voegwerk werkelijk slecht van kwaliteit? Zijn er misschien plekken die met alleen repa ratie af kunnen? Is het werkelijk mooi om de oude verweerde uitstraling weg te halen door de gevels inten sief te behandelen door middel van zandstra len of door gebruik van chemische middelen? In welke mate waardeert u de authentieke uitstraling van het gevelwerk? Zou een restaurateur verstandig bezig zijn als hij een schilderij van Rembrandt van Rijn met thinner afneemt en vervolgens het doek met nieuwe verf weer beschilderd? Dit zou volstrekt ondenkbaar zijn, maar als u uw buitengevels aanpakt op de manier zoals we hierboven vermeld hebben doet u in wezen precies hetzelfde! Als uw woning een monument is zal dit ook beslist niet worden toegestaan door de gemeente. Om op een juiste wijze te handelen is een goed plan van aanpak nodig. Wij willen dit laten zien aan de hand van een voorbeeld, een monumentaal pand in het hart van Zutphen, zoals u op de foto's kunt zien. Begin met vast te stellen wat voor een gevel werk en voegwerk oorspronkelijk is toege past. In dit geval was het een voeg met zg. daggestreep op kalkbasis. Bekijk in hoeverre De tuingevel van Kolenstraat 35 na Overzicht van de gerestaureerde muurvlakken op de begane grond. gevelrestauratie. Foto Venema Gevelres- Foto Venema Gevelrestauratie tauratie 10

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2007 | | pagina 10