en haar stadsmuu r. Zutphen-Molmen taal Michel Groothedde e SUBMIT <f- 442] 51,0} De Schullentoren in de sleuf. Linkson der is de ronding van de muurtoren te zien. De smalle muur in de keel is een fundament voor de lange gevel van het O.N.GHelemaal boven is de noordelij ke "steunbeer" van de toren te zien. De Nieuwstad moest natuurlijk ook verde digbaar zijn. De vraag is: gebeurde dit in één keer, en zo ja hoe en wanneer? Bij de laatste opgravingen zijn enkele theorieën hierover die de laatste jaren waren ontstaan, nog eens tegen het licht gehouden. Om de stadsmuur diep te funderen moest eerst een sleuf gegraven worden. Deze sleuf is in een archeologisch profiel zeer goed waarneembaar. Hij is dwars door de eerder genoemde vroeg 13e-eeuwse bewoningslaag heen gegraven en ook dwars door een laag bijna schoon zand. Boven het niveau waar de ingraving begint vinden we weer een (dikker) pakket relatief schoon zand. De ingraving bevat natuurlijk een hoop 12e en vroeg 13e-eeuws materiaal (de bewoningslaag is weer teruggeworpen in de funderingssleuf toen de muur klaar was), maar ook wat vroeg 14e-eeuws aardewerk. Dit betekent dat de muur dus tussen 1300 en 1325 gebouwd is. Het jaar 1312 lijkt hiervoor een goede startdatum: de officiële fusie met de stad. Toen mócht er waarschijnlijk formeel zelfs pas een bakstenen muur gebouwd worden. De eerder genoemde zandpakketten vormen Reconstructie van de stadsmuur en de Schullentoren. echter een aanwijzing dat er meer aan de hand is - ze komen er niet vanzelf. Bovendien moest de in 1250 gestichte Nieuwstad met haar vele inwoners en industrie, die grotendeels de motor van het toenmalige Zutphen vormde, maar tevens de Achilleshiel was in het geheel, verdedigd kunnen worden. Dus wat was er vóór de Nieuwstads-stadsmuur van 1312? Net als in het 12e-eeuwse Zutphen waarschijnlijk een aarden omwalling (met palissade) en een gracht! Alleen werd deze omwalling gefaseerd opgeruimd met de bouw van de muur. Gefa seerd, want de wal eerst afgraven en daarna een muur bouwen was vanuit strategisch oog punt natuurlijk niet slim (dit proces duurt vele stadsmuur stadsmuur, reconstructie gasthuis werkput jaren en de stad ligt dan open voor de vijand). Eerst werden in het binnentalud van de zand- wal gaten gegraven om poeren in te metselen. Het zand werd uiteraard niet in de gracht over de wal gegooid, maar belandde aan de stads- zijde. Dit is de onderste zandlaag in het profiel. De poeren werden aan de bovenzijde met elkaar verbonden door middel van spitsbogen, waarna er een weergang op werd gemetseld. Daarna werden stukken wal afgegraven, waar bij het vrijgekomen zand door de bogen heen werd afgevoerd. Dit is de tweede, veel dikkere zandlaag. Waar de wal werd afgegraven, werd de eigenlijke muur gebouwd, ingekast in de bogen. 9

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 9