Nieuwe gegevens over de westelijke Nieuwstad A Bert Fermin H11 KRUIT TOREN Kruittoren reconstr uctie ju ren 50 inboeting 17e eeuw muurwerk ca. 1312-1350 muurwerk niet waargenomen insteek muur ca.1312-1350 hewoningslaag 13e eeuw paalspoor 13 e eeuw rioolbuis jaren 50 v.d.20e eeuw Schematische weergave van de stadsmuur, aansluitend aan de Kruittoren In de zomer van 2006 vond er een tweetal archeologische projecten plaats rond het Sta tionsplein. De eerste kleine opgraving vond plaats ten zuidwesten van de Kruittoren, het tweede project was de archeologische bege leiding van de rioolwerkzaamheden op het Stationsplein, waarbij ook een extra archeo logische werkput werd aangelegd naast de rioolsleuf. Het eerste project was er specifiek op gericht om de dimensies van de muur vast te leggen, zoals de onderlinge afstand van de steunberen, dikte van de muur etc., dit om bij de herinrichting van het plein de muur weer te kunnen geven in de bestrating. Behalve dat de dimensies precies werden vastgesteld (afb. 1), bleek al gauw dat er meerdere fasen in de muur aanwezig waren die nieuwe inzichten gaven in de gebruiksperiode van de muur, en bovendien bood de omliggende grond een blik op de geschiedenis van dit stuk Nieuw stad van vóór de muur. Het tweede project was gericht op het doen van waarnemingen aan alles waar het riool door heen zou gaan: de stadsmuur, een muurtoren, het voormalige Binnen Gasthuis en het voormalige Isendoorn- klooster. De gegevens van beide onderzoeken zijn gebundeld in een rapport in de reeks Zut- phense Archeologische Publicaties. Het stratenplan van de westelijke deel van de Nieuwstad wijkt af van het oostelijke deel. Het eerste stadsdeel heeft uitwaaierende straten die ontspringen vanuit de Turfstraat, waar zich in de middeleeuwen de Engepoort bevond - het laatste stadsdeel heeft een geor dende schaakbordstructuur. Het oostelijke deel is rond 1250 gesticht door graaf Otto II van Gelre en Zutphen, terwijl het westelijke deel al vóór die stichting bestaan lijkt te heb ben. De opgravingen va 2006 hebben voor deze theorie nieuwe aanwijzingen opgele verd. De stadsmuur is namelijk ingegraven door een duidelijke bewoningshorizont uit de vroege 13e en mogelijk 12e eeuw. Uit deze lemige laag - die boven op de oude akkerlaag ligt- was bovendien een zeer fors paalspoor ingegraven. Opvallend is dat de laag bijzonder rijk was aan slachtafval en grote brokken bewust gebrande houtskool en zelfs steenkool. Daarnaast zijn er grote hoeveelheden ijzerslakken aangetroffen. Kuilen gevuld met ijzerslakken zijn aangetrof fen bij de Kruittoren op het Stationsplein en in 2001 bij de opgraving Lokenstraat. Bij dit project werden bovendien vrij grote hoeveel heden breeuwsintels gevonden, die gebruikt werden bij scheepsbouw. Aan de oostzijde van de Nieuwstad zijn dit soort sporen nooit gevonden. Het beeld dat uit deze gegevens ontstaat is dat het westelijke deel van de Nieuwstad - dat in de 13e-eeuw op de flank van de zandrug langs de IJssel lag - een soort indu striële zone was waar ruw ijzer dat elders werd gewonnen uit moerasijzererts werd uitgesmeed en vervolgens werd verwerkt tot onder meer breeuwsintels. IJzerverwerking is alleen mogelijk met houtskool of steenkool: met brandhout is het niet mogelijk de beno digde temperatuur te verkrijgen. Het produ ceren van breeuwsintels - ijzeren krammen die nodig zijn om scheepsnaden te dichten- heeft alleen zin als er ook schepen werden gebouwd, en het is dus waarschijnlijk dat zich op deze locatie, stroomafwaarts van Zutphen, een scheepswerf bevond. Het bleef niet bij deze industrie. Rond 1250 liet Otto II de Berkel verleggen om een nieuw te bouwen watermolencomplex van energie te voorzien. Deze nieuwe Berkeltak werd de Molenbeek. Al deze werkgelegenheid maakte van Zutphen een aantrekkelijke vestigings plaats, en dus werd de stad uitgebreid. In de tweede helft van de 13e eeuw werd "De Nieuwstad" aangelegd, zodat al deze nieuwe inwoners er konden wonen. Vóór 1272 was de parochiekerk van de Nieuwstad, de Onze Lieve Vrouwekerk (thans St. Jan), reeds gebouwd. In 1312 werd de Nieuwstad door graaf Reinald I officieel gefuseerd met de vrije stad Zutphen. 1 H.A.C. Fermin M. Groothedde 2006: Tussen de Schullentoren en de Kruittoren. Archeologisch onderzoek bij de westelijke stadsmuur van de Nieuwstad tijdens de herinrichting van het Stationsplein te Zutphen in 2006. Zutphense Archeologische Publicaties 26 (Zutphen) Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 8