A Dirk Jan de Witt H111 Voorkant van het muntgewicht: een boot met rechtsboven de klop. Op de achterkant staan de letters LVG 80 en een hand binnen een cirkel Detail uit de rechterbovenhoek: de klop vuurijzer. Afmeting 5 bij 6 mil limeter bekend uit Middelburg. Maar wat die klop precies betekent, is nog de vraag. Mogelijk is de klop bedoeld als ijk- of herijkmerk. Ook is er bij een opgraving door de gemeen telijke archeologische dienst een muntge- wichtje gevonden. Het gewichtje is afkomstig uit de bovenlaag van het kerkhof van de Broederenkerk. In het kader van het plaatsen van vele tientallen ondergrondse vuilcontai ners is archeologisch onderzoek verricht op tal van locaties in de Zutphense binnenstad. Eén van die locaties was gelegen aan het Broe derenkerkhof. Dit kerkhof was van ongeveer 1300 tot 1600 in gebruik als begraafplaats van de Dominicaner broeders, van 1600 tot 1830 als kerkhof van de Hervormde gemeente, die de oude kloosterkerk toe in gebruik had. Tijdens de opgraving werden op nog geen tien vierkante meter ruim 40 (delen van) skeletten opgegraven. Het gewichtje werd aangetroffen in het niveau vlak boven de begravingen. Het betreft een muntgewichtje met slechts aan één zijde een afbeelding: een konings hoofd en een tekst: ..VNG DVCA... wat staat voor Ungars Ducat. (Hongaarse dukaat). Het weegt 3,49 gram. Het muntgewicht kan in Keulen, Antwerpen of Gent gemaakt zijn. Het type is tot op heden niet in de literatuur teruggevonden. Het gewichtje is dus boven de skeletten gevonden, maar dateert toch van voor 1509. Door het vele begraven is het gewichtje waarschijnlijk uit de diepere onder- grond opgespit. Met deze drie muntgewichten komen we op zeven muntgewichten uit de 16e eeuw en 17e eeuw in totaal. Het geeft een beeld van de verscheidenheid aan munten weer die hier in Zutphen circuleerden. De landen van her komst zijn: Nederland (de Republiek) en Enge land elk vertegenwoordigd met twee stuks, verder Frankrijk, Hongarije en Spanje met elk een. Van de zeven muntgewichten zijn er vijf in Antwerpen gemaakt door vijf verschil lende makers. Verder is er één gemaakt in Amsterdam en van één is de productieplaats onbekend. Dirk Jan de Witt, Metaaldetectoramateur. Een gouden Nobel uit Engeland Gouden munt Hongaarse Dukaat met het bijbehorende muntgewicht. Gebruikte Literatuur Hendrikse, H. 2000. Makersmerken op Middelburgse muntgewichten. In: tijdschrift Meten en Wegen, december 2000. Houben G.M.M., 1981. Muntgewichten voor munten van de Nederlanden. (Roermond) Houben G.M.M, 1998. De oudste Muntgewichten uit de Nederlanden 1300-1600. (Roermond) Huiskamp M., 1994. Gewogen of Bedrogen. (Zwolle) Pol A., 1990. Noord-Nederlandse Muntgewichten. (Leiden) Wittop Koning D.A./ Houben G.M.M., 1980. 2000 jaar Gewichten in de Nederlanden. (Lochem) Informatie van Coinwate, op forum www.muntstukken.be Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 6