Meer muntgewichten uit Zutphense bodem V Als vervolg op het artikel "Heb je al goud gevonden?" in het decem bernummer van 2005 volgen nog enkele opmerkelijke exemplaren die onlangs uit Zutphense bodem zijn opgegraven. Er zijn mij twee muntgewichten gemeld die door detectoramateurs zijn gevonden. Tevens is er bij een opgraving eentje gevonden. De drie muntgewichten zijn ongeveer 15 bij 15 mm groot en enkele mil limeters dik. Zutphen-Molmen taal Dirk Jan de Witt k Muntgewicht met eenzelfde tekening en de gouden munt: aartsengel Michael die de duivel doorsteekt. Achterkant muntgewicht: handje binnen cirkel met rondjes en kruisjes. Een muntgewicht gevonden door een detec toramateur in Warnsveld: De afbeelding is van aartsengel Michael die de duivel doorsteekt (liggende draak). De munt die hiermee kan worden gewogen is de 1/2 Angel uit Engeland. Deze gouden munt weegt 2.56 gram en werd geslagen tussen 1470 en 1600. Wat bijzonder is aan dit gewicht, is dat rechtsboven in de hoek een klein rondje te zien is. Dat is een messing propje, dat doorloopt tot op de achterzijde. Hiermee is het gewichtje gejusteerd (opnieuw op het juiste gewicht gebracht). Dit fenomeen is vrij zeldzaam. Op de achterkant staat de afbeelding van een handje met daaromheen driehoekjes, rondjes en kruisjes. Het handje is het ijkteken van de stad Antwerpen, waar dit gewichtje is gemaakt. De naam van de bewuste maker is hieruit niet te herleiden. De stijl wijst op een datering in het begin van de 16e eeuw, rond het jaar 1520. Op deze zijde is het messing propje ook duidelijk te zien. Op dit muntgewicht (gevonden in Zutphen door Freddy Onland) staat op de voorkant een afbeelding van een kogge. De kogge was een redelijk zeewaardige éénmaster, met een lengte van 15 tot 30 meter. Het schip kon over lange afstand betrekkelijk grote ladingen over zee vervoeren. De Zutphenaren hebben veel handelswaar per kogge naar de kusten van de Noord- en Oostzee getransporteerd. Links van de mast is een (gotische) h te zien, dat staat voor Henry. De munt, waar het muntgewicht voor bedoeld was, is een Engel se Noble. Deze heeft een massa van 7.0 gram en werd in Engeland gemaakt van 1412 tot 1464 door drie Engelse koningen Henry IV, V en VI. Als imitatie van de Engelse Noble werd er ook in de Lage Landen eenzelfde munt gemaakt in de jaren 1416-1585 met een massa van 6.8 gram. Dit is de zogenoemde tolerantiemassa, dat wil zeggen de officiële massa die het bewind voorschreef. Het munt gewicht heeft een massa van 6.7 gram, dus er is 0.1 gram afgesleten. Op de achterkant staat een handje, het ijkte ken van de stad Antwerpen. Verder staan er de letters LVG en cijfers 8 0 op (dit duidt op het jaartal 1580). De maker is Leneart van de Gheere III. Wij kennen hier vier generaties van zijn familie. Het beroep muntgewichtmaker werd van vader op zoon doorgegeven. Wat dit muntgewicht verder bijzonder maakt; is een heel klein stempel (klop) in de rechter bovenhoek (zie afbeelding). De klop is van een vuurijzer. Een vuurijzer is het goedkeu- ringsmerk van de ijkmeester-generaal in de Zuidelijke Nederlanden. LVG III was ijkmees ter-generaal van de 17 Verenigde Provinciën sinds 1578. Hij werkte tussen 1581 en 1585 ook bij de Zeeuwse Munt in Middelburg. LVG III vluchtte in 1585 naar Amsterdam waar hij in 1586 de eerste ijkmeester-generaal van Holland en West-Friesland werd. Als ijkmeester voor Holland en West-Fries land, klopt hij zijn L in de hoek boven rechts. Dit deed hij ook op de keerzijde van grote muntgewichten voor zilveren munten. Er zijn ook muntgewichten met een klop "hoorn" 5

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 5