0I.10I97ÖIÏ Fraai maar vervallen voorbeeld van een oorspronkelijk met vast kalf uitgerust schuifvenster in de Kolenstraat. Het onderste deel van de stijlen is voorzien van een spon ning voor de buitenluiken en de plaats van het verdwe nen kalf tekent zich duidelijk af in de verf. Nog vrijwel compleet schuifvenster met vast kalf in de voorgevel van Heukestraat 51 in Zutphen. De luiken ont breken, maar de plaats van de duimen van de gehengen is nog goed te zien, net zoals de uitsparingen in de stij len van de klamp om de luiken af te sluiten. afmeting opvulden. Werd aanvankelijk nog even gedacht aan pengaten behorende bij kruiskozijnen, die naderhand tot schuifvenster waren aangepast, na verwijdering van recent aftimmerwerk bleek dat de aangetroffen pengaten alleen in de stijlen voor te komen en niet in de boven- en onderdorpel. Nadat enkele dagen later vergelijkbare bouwsporen werden aangetroffen aan een binnenplaats in de zijgevel van een achterhuis, werden meer dere panden vanaf de straat bekeken op de aanwezigheid van oude vensters. De voorgevels en raamindelingen van huizen in de hoofdstraten zijn nogal gevoelig voor veranderende modeopvattingen en daardoor vaak meerdere malen veranderd of aange past. Daarbij sneuvelden veel oude venster kozijnen om plaats te maken voor grotere exemplaren met ramen waarbij de boven- en onderramen met een wisseldorpel op elkaar aansluiten. In de achter en zijstraten bleef meer van de oude kozijnen bewaard. In de Kolenstraat bijvoorbeeld zijn bij de huisnum mers 2 en 15 oude exemplaren met de sporen van inmiddels wel verdwenen vaste kalven te zien. Een zeer fraai voorbeeld van een der gelijk kozijn met verwijderd kalf is te zien in de zijgevel van Turfstraat 13. De sponningen voor de luiken zijn goed herkenbaar en hou den bij de plek van het verdwenen kalf abrupt op. Dit is vrij uitzonderlijk, bij veel aangepaste kozijnen werd de sponning gevuld met een lat die was voorzien van eenzelfde hoekprofiel als de bovenste helft van het kozijn. Was dit voorzien van een duivejager, kreeg de opvullat ook een duivejager. Deze oude kozijnen bezitten behalve het al of niet verdwenen tussenkalf vaak nog andere details die iets vertellen van hun vroegere gebruik en indeling, zoals gesmede duimen voor de luiken of het gat in de sponning om de sluitboom voor de luiken in te schuiven. Zoals gezegd zijn deze sporen vaak afgezaagd of met een klos gevuld, maar door scheurtjes of verdikkingen in de verflagen nog wel her kenbaar. Ondanks alle aanpassingen en modernise ringen bleven in Zutphen toch enkele oude kozijnen met vaste kalven bewaard. Deze zijn te bewonderen in de voorgevels van de pakhuizen Heukestraat 51 en Bornhovestraat 20. 1 Op de eerste verdieping van het achterhuis van Groenmarkt 3. 4

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 4