ramen Op het spoor van kalven. Zutphen-Molmen taal laten kon het bovenraam op het resterende kalf rusten en het onderraam achter het kalf naar boven schuiven. Veel oudere houten kruiskozijnen zijn op deze wijze aangepast, in Zutphen zijn die echter nog niet aangetrof fen. De vroegste schuifvensters zullen hier meestal nieuw gemaakt zijn, maar werden geheel in de bestaande traditie vrijwel altijd met een vast kalf uitgevoerd. Dit nieuwe type venster heeft in korte tijd een belangrijke plaats in het straatbeeld gekregen. Op 18de en 19de eeuwse tekeningen van de Groen markt bijvoorbeeld zijn een aantal huizen met schuifvensters met vaste kalven weergegeven. De overgang ten opzichte van het traditio nele kruisvenster was ook niet zo groot. Het benedendeel blijft aan de buitenzijde namelijk op traditionele wijze met twee luiken af te sluiten, deze hebben hun aanslag in een sponning in de onderdorpel en het kalf en slaan in het midden tegen elkaar. Ook komen vensters voor die over de hele hoogte van luiken voorzien zijn. Het betreft in de meeste gevallen vensters op de begane grond waarbij de luiken voor de nodige bescherming en inti miteit moeten zorgen. Tekeningen van Jan de Beijer uit 1744 van de Groenmarkt met op de achter grond de Wijnhuistoren. Het huis uiterst rechts heeft op de begane grond schuifvensters met een vast kalf. Dit overgangstype tussen het kruiskozijn en het schuifvenster in zijn zuivere vorm moet op vrij grote schaal toegepast zijn, maar omdat bij latere moderniseringen de indeling meestal geheel vernieuwd werd zijn vrijwel geen gave exemplaren van dit venstertype bewaard gebleven. Zoals eerder opgemerkt wordt momenteel in het centrum van Zutphen de Oude Stad aan een inventarisatie onderworpen waarbij oude panden worden bezocht, die eerder op basis van alleen de voorgevel waren beoordeeld en te licht waren bevonden voor de gemeentelij ke monumentenlijst. Zo ook het pand Kolen- straat 2. Niet alleen bleek dit pand nog in het bezit van een oude eiken kapconstructie en oude balklagen met peerkraalsleutelstukken, in de voorgevel waren bovendien twee oude kozijnen met meerruits schuiframen aanwezig die de aandacht trokken. Behalve diverse oude ruiten van geblazen glas in de oude roe den en de oude vensterbanken, vielen recht hoekige klossen op halverwege in de kozijn stijlen die tegenover elkaar gaten van gelijke Een zeer fraai voorbeeld van een pand met nog geheel in de oorspronkelijke vorm bewaarde schuifvensters met vaste kalven is het voormalige bouwhuis van de Nettelhorst bij Lochem dat dateert uit 1760. 3

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 3