Zwijgen op de Zaadmarkt Parapluherziening beschermd stadsgezicht Cornelis In het kader van het aanwijzen van het gebied rond de Coehoornsingel en Deventerweg tot van rijkswege beschermd stadsgezicht wordt momen teel door de gemeente Zutphen het in werking treden van een nieuw bestemmingsplan voorbereid. Dit is noodzakelijk omdat in het bestem mingsplan de feitelijke bescherming van de cultuurhistorische waarden en ruimtelijke kwaliteit wordt geregeld. Omdat het in het betreffende gebied gaat om vier bestaande bestemmingsplannen die gelijktijdig herzien moeten worden, is gekozen voor één zogenaamde parapluher ziening. Deze "Parapluherziening" wordt opgesteld t.b.v. de bestem mingsplannen "Coehoornsingel-west", "Coehoornsingel-oost", "Deven- terwegkwartier" en "St.Elisabeth". Zutphen-Molmen taal Filmmaker Michiel van Erp registreert de gekte van Zutphen. Met zijn hilarische film 'Pretpark Nederland' laat hij de hier doorgedraaide vermaakbusiness zien. Zutphen moet immers op de kaart gezet met behulp van chocolade handtasjes. Van Erp houdt ons een spiegel voor en zet ons mooi te kakken. Liefst heel Nederland en Duitsland ook graag, moet zondagmiddag worden vermaakt op de Zut- phense markt. Er kunnen nog best wat koet sen, tenten en bierwagens bij. Op Bokbierdag vlogen halfzatte mensen in de nauwe straten elkaar naar de strot, als pikkende kippen in een te kleine legbatterij. Elk weekend is volgepropt; kermis tegelijk met Open Monumentendag. Bij de website zoominopzutphen.nl hebben ze het nog niet door en melden trots: 'Deze docu mentaire, op Ned. 3, betekent natuurlijk forse aandacht voor Zutphen'. De film draait inmid dels in Zutphen, centrum van doorgeslagen lol. We kunnen lachen om onszelf. De sfeer in de beste binnenstad wordt te vaak verdreven. Zutphen heeft genoeg van zich; veel meer is niet nodig. Als we die georganiseerde lol nou eens halveren? Oké, yange; spanning, hectiek, drukte en vertier horen bij een stad, maar ook ruimte voor yinge; ontspanning, voor verdriet, inkeer, de kroeg en de schoonheid van het vuil van de scheve oude monumentenmuren. Dat plan voor bomen op de markt is zo gek nog niet. Geen tientallen; anders ontneem je het zicht op de mooie oude gevels; een paar bomen. Doe maar voor de eerste honderd jaar! Wat maakt het uit op de geschiedenis van een circa 700 jaar oude stad. Bomen zijn ontspanning. Zittend onder een mooie boom, zakken je de schouders en je middenrif; ont spanning treedt je lijf binnen. Zak neer in de schaduw. Zuig met de zuurstof even de sfeer binnen van de oude stad. Besef de betrek kelijkheid van het aardse bestaan en koester u in de moederlijke beslotenheid van deze stad. Bomen met daaronder zitplek zonder con sumptieplicht. Een plek waar je weer onge stoord kan zitten peinzen, terwijl je blikken dwalen langs de oude glooiende rooilijnen. Wat dacht u van een nieuw evenement voor deze spirituele stad: mediteren op de markt. Zwijgend op de Zaadmarkt op zondagoch tend, als er het eerste zonlicht valt. Hé citymanager, schrijf dat maar in je zak agenda! Conservatief? In deze stad is dat een compliment. De bestaande bestemmingsplannen voor de binnenstad vallen al onder de reeds in 1986 aangewezen bescherming van dat gebied. Er is met de parapluherziening van bovengenoemde bestemmingsplannen dus sprake van een uitbreiding van het van rijkswege beschermde gebied. Momenteel staat de voortgang van de pro cedure er als volgt voor: Het vóórontwerpbe- stemmingsplan "Parapluherziening beschermd stadsgezicht" heeft vanaf 22 juni 2006 gedu rende twee weken derhalve tot en met 5 juli 2006) ter inzage gelegen voor het indienen van inspraakreacties. Fraaie villa's met voortuinen en oude tuinhekken aan de ventweg langs de Deventerweg. Foto Gelders Genootschap 11

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 11