Verhalen uit de drek 8* Drie bijzondere vondsten uit de binnengracht aan de Martinetsingel In maart en april 2005 heeft de binnengracht aan de Martinetsingel een flinke schoonmaakbeurt gehad. Dat was ook nodig want al eeuwen was deze gracht een open riool, met als gevolg dat er een dikke laag vervuild slib op de bodem lag. Bovendien was de gracht verland en dichtgegroeid. Vondsten uit de gracht Een gerepareerd bord Zutphen-Mofgftlmentaal Michel Groothedde r Stadszijde van de gracht met de drooggevallen oever met tal van scherven die aan het licht kwamen. Het water werd voor het opschonen uit de gracht weggepompt en bij die gelegenheid hebben medewerkers van Archeologie waar nemingen kunnen verrichten en een represen tatieve hoeveelheid vondsten verzameld. Er zijn enkele vondsten gedaan in het walta- lud van de Martinetsingel. Deze wal is in 1618 opgeworpen bij de aanleg van de vestingwer ken. Tot de bijzondere vondsten kunnen twee lakenloden worden gerekend. De een toont twee maal een huismerkteken op een kruis, de ander een adelaar met een cijfer eindigend op 7. De loden dateren uit de 16e of vroege 17e eeuw. Zij hingen als waarborg aan het gekeurde laken dat verhandeld werd. De vondsten uit het slib van de gracht waren van recentere datum: 19e en 20ste eeuw. Vooral de oever aan de stadszijde van de gracht vertoonde een dik pakket afval. Het westelijk deel van het terrein was in de 19e en begin 20ste eeuw een bleekveld, het oos telijk deel hoorde bij de tuinen van de rijke huizen Proosdijsteeg 1-3 en 5-9 (voormalige Proosdij) en het huis Bolwerck, Zaadmarkt 110-112. Het meeste materiaal, dat werd verzameld, dateert uit de tweede helft van de 19e eeuw en de eerste decennia van de 20ste eeuw: glazen flessen, eau d'Cologneflesjes, emailgoed, steengoed potten en flessen, ser viesgoed van industrieel aardewerk, Chinees, Japans en Europees porselein, potten en pan nen van rood- en witbakkend aardewerk, een Jugendstil vaas, een tabakspot, een beker uit 1923 ter gelegenheid van het 25-jarig ambts jubileum van koningin Wilhelmina, etc. Ook kwam een laat-middeleeuws gotisch zandste nen pinakeltje aan het licht dat ongetwijfeld van de Sint Walburgiskerk afkomstig zal zijn. Het pinakeltje was aan de achterzijde vlak afgekapt. Het maakte onderdeel uit van een weggekapte voorstelling. Het afval ter hoogte van de bleek lijkt er opzettelijk te zijn gedumpt. Het is dus lastig om het aan huishoudens toe te schrijven, uit gezonderd het afval ter hoogte van de parti culiere tuinen. Er is slechts een representatieve hoeveelheid van het aanwezige materiaal ver zameld. Na de grachtsanering is een nieuwe lemige oever aangebracht tegen de afvaloever aan de stadszijde zodat het meeste materiaal in de grond is blijven zitten. Chinees porseleinen bord, 17e eeuw. Drie vondsten met een bijzonder verhaal wor den wat nader toegelicht. Ter hoogte van de tuin van het Bolwerck werden uit de oever van de binnengracht de scherven van ruim de helft van een groot Chi nees porseleinen bord uit de 17e eeuw gebor gen. Het gaat om zogenaamd Kraakporselein. Het bord meet 37 cm in diameter en is 5,7 cm hoog. Het bord toont in de spiegel een scène met watervogels (eenden?) aan het water met een bloemen- en plantentuin. Op de vlag is een vakverdeling (panelen) aangebracht met drie afwisselende motieven. In de 18e eeuw werden door de VOC grote hoeveelheden Chinees porselein naar Europa geëxporteerd. In de 17e eeuw was dat nog anders. Kraak porseleinen serviezen met grote borden, zoals deze, waren in de 17e eeuw zeer kostbaar, zeker in oost Nederland, en kwamen vooral voor in de gegoede huishoudens. Dit in tegenstelling tot de kleine kopjes, schoteltjes en bordjes in de daaropvolgense Kangxi-peri- ode (1700-1730) die in de meeste huishou dens van de 18e eeuw te vinden waren. Het drinken van koffie, thee en chocolade uit de Chinese kopjes werd in de 18e eeuw mateloos populair. Rijkere families, zoals de toenmalige bewoners van de oude Proosdij en het Bol werck, bezaten vaak uitgebreide sierserviezen die lang in de familie bleven. De grote borden waren bij uitstek pronkborden voor op tafel. Dit bord was opvallend genoeg gerepareerd met koperdraad dat door doorboorde gaat jes aan weerszijden van de oude breuk was bevestigd. Het bord is in de late 19e eeuw of in de eerste decennia van de 20ste eeuw alsnog weggeworpen omdat het waarschijn lijk weer, en ditmaal in meerdere stukken brak. Het was toen al ruim twee eeuwen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 9