Herinventarisatie binnenstad op gang In januari van dit jaar is de herinventarisatie van de Zutphense binnenstad van start gegaan. Doel van deze inventarisatie is het opnieuw onder de loep nemen van panden in de bin nenstad die bij voorgaande inventarisatieron den niet in aanmerking kwamen voor de sta tus gemeentelijk monument en als indifferent of beeldbepalend werden gekwalificeerd. Dit zijn alleen al in de binnenstad ca. 400 pan den, waarvan op grond van de actuele toe stand (gevels en kapvorm), historische foto's en ansichtkaarten, luchtfoto's, oude kaarten en geschreven bronnen ca. 200 zijn geselec teerd om bezocht te worden. Nadruk bij de actuele inventarisatie ligt op de interieurs en de (historische) bouwmassa. Veel panden met ogenschijnlijk oninteressante gevels bezit ten nogal eens cultuurhistorisch interessante interieurs of delen daarvan waaraan op grond van zeldzaamheid, historische gelaagdheid, wetenschappelijke betekenis, schoonheid en/ of contextueel belang een hoge waarde kan worden toegekend. Hetzelfde kan het geval zijn voor elementen van meer bouwhistori sche aard, zoals volledig behouden gebleven middeleeuwse kapconstructies, balklagen al dan niet met gesneden consoles, vernuftige (bouw-)technische oplossingen uit het ver leden, historische overwelfde kelders, oude bouwmuren, etc. Het gebied waarbinnen momenteel pan den worden bezocht wordt in het noorden begrensd door de Berkel, in het westen door de IJssel, in het zuiden door de Martinetsingel en in het oosten door de Boompjeswal- Paardenwal. Panden in de Nieuwstad en de Spittaalstad worden vooralsnog niet bekeken, maar komen mogelijk in een vervolg-project alsnog aan de beurt. Het inventariseren van de panden wordt uit gevoerd door Peter Boer van Buro Arcx voor Architectuur-, Bouw- en Cultuurhistorie uit Doesburg. Hij wordt administratief-secreta- rieel bijgestaan door Alma van Ginkel, die is ingehuurd om afspraken te maken met bewo ners en eigenaars en op donderdag en vrijdag als aanspreekpunt fungeert voor vragen over de inventarisatie. Na een bezoek aan een pand worden de meest relevante gegevens door dhr. Boer op een inventarisatieformulier verzameld. Wan neer de inventarisatie is voltooid, verwacht wordt eind 2006 - begin 2007, zal aan de hand van deze formulieren een selectie wor den gemaakt van panden die worden voor gedragen voor plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. De voortgang van het project tot dusver is zeer voortvarend en de respons op de brieven en medewerking van eigenaars en bewoners uitstekend. Inmiddels zijn ca. 40 panden bezocht, slechts drie eigenaren hebben tot nu toe aangegeven niet aan de inventarisatie te willen meewerken. Ook de bezochte panden zelf geven alle aanleiding tot tevredenheid, diverse fraaie stucplafonds zijn reeds aangetroffen alsmede enkele interessante oude kapconstructies. Het pand Beukerstraat 85 - Oude Wand 146-148 is één van de opnieuw geïnventariseerde panden in de binnenstad. Foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen 8

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 8