Het Gekroonde Halvemaans Turfstraat 4 Zutphen heeft er weer een celebrity bij. Ditmaal niet iemand van vlees en bloed maar een gebouw van baksteen en hout. Jeroen K rijnen -Hn11H Zondagavond 19 april j.l. werd het pro gramma De Zoektocht uitgezonden met daarin het pand Turfstraat 4 in de hoofdrol. Presentator Roeland Kooijmans nam ons mee in zijn speurtocht naar de (bouwgeschiede nis van het pand en zijn bewoners, daarbij onder andere geassisteerd door het Stedelijk Museum, het Stads- en Streekarchief en de Werkgroep Bouwhistorie van de Historische Vereniging. nodige gepuzzel het Gekroonde Halvemaans mes moest zijn. Turfstraat 4 is een laat-middeleeuws huis met een kelder, een hoge begane grond waarin een insteek of tussenverdieping is opgeno men, een eerste en tweede verdieping en een zolder met vliering. Opmerkelijk is de aan wezigheid van de volwaardige tweede ver dieping, in de Zutphense binnenstad eerder uitzondering dan regel. Een ander voorbeeld is het pand Houtmarkt 51. Het merendeel van de panden in de Zutphense binnenstad heeft boven de begane grond wel een eerste ver dieping en wekken in het gevelbeeld de schijn van een tweede verdieping, waarachter in werkelijkheid echter de zolder schuilgaat. Al deze lagen worden in Turfstraat 4 door kleine, steile trappen bereikt, bedwongen bijna. Er zijn aanwijzingen dat deze verkeers functie altijd op dezelfe plaats in het huis, midden links, plaats heeft gehad, oorspronke lijk in de vorm van een spiltrap. De vloeren van het huis zijn gespijkerd op eiken balken, die in de zijmuren liggen. Dit vloertype wordt ook wel de enkelvoudige balklaag genoemd, in afwijking van de oudere samengestelde balklaag waarbij op de eiken balken dwars zg. kinderbinten zijn Eén van de verhaallijnen die in de uitzending als rode draad terugkwamen waren de in 1932 in de kelder gevonden muntschat, die bestond uit hele en halve leeuwen- en philips- daalders en daar rond 1579 moet zijn begra ven. De gevonden schat bedroeg uit ca. 25 munten, waarvan er nog 19 traceerbaar zijn en op dit moment door de sectie archeologie worden onderzocht. Een andere verhaallijn betrof de onbekende tekens in de voorgevel. De rechter gevelsteen moest het symbool zijn voor de huisnaam van het pand, die na het Uitsnede uit de kadastrale kaart 1832 met in grijs Turfstraat 4. Turfstraat 4 heeft een witgeschilderde gevel. Foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen Achtergevel van Turfstraat 4 met op de achtergrond de Broederen kerk. Foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen 6

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 6