De aansluiting van de wederopbouwhuizen op de historische stedelijke structuur van de Barlheze. foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen Aan het begin van de marktengordel staat een omvangrijk wederopbouw project op de plaats waarin oktober 1944 het bouwblok op de hoek met de Waterstraat werd weg gevaagd. De panden, gebouwd tussen 1949 en 1954, hebben een ambachtelijke kwaliteit die vergelijkbaar met die aan de Rozengracht: deuromlijstingen, gevarieerde raamvormen, allerlei aardige bakstenen details. Dat laatste geldt vooral voor de panden Groenmarkt 2 tot 8 (architect G.J. Jacobs). Nummer 10 heeft de voor de architect Sobel zo typerende hori zontale raampartij op de eerste etage. Detail Groenmarkt 2-8. foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen Via de Waterstraat, inmiddels een interes sante staalkaart van stadsvernieuwing uit de jaren zeventig en tachtig, bereiken we het 's- Gravenhof, waar nieuw gebouwd moest wor den op de plek van de in 1945 opgeblazen voormalige Waliënkazerne. De bebouwing harmonieert goed met de gespaarde, witge pleisterde huizen, met de kanttekening dat de hoogte richting Waterstraat niet voldoende is om het plein overtuigend af te sluiten. Ook hier weer veel aardige details rond deuren ramen en stoepen. Opvallend zijn nummer 14, erkerachtige uitgebouwd over twee ver diepingen, en de tot de vloer doorlopende vensters op de verdieping van nummer 18. De erkerachtige uitbouw van 's- Gravenhof 14 uit 1953. foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen 10 Ingangspartij van 's-Gravenhof 18. foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen De laatste locatie die we bezoeken bevindt zich aan het eind van de Laarstraat, waar de bebouwing verwoest was door het springen van de brug over de Hoofdgracht. Het café [nu restaurant] op de hoek van de Berkelsin- gel heeft, met het op kolommen uitgebouw de bouwdeel, een fraaie poortwerking bij de entree van de binnenstad. Let op het sierbe ton tussen de ramen en het metselverband 4

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 4