3 Zutphen-Molmen taal De gevelstenen aan de Molengracht met weg- en luchttransport verbeeld. Erker hoekpand Rozengracht foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen Barlheze foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen Het archiefgebouw aan de andere kant van de Overwelving (Kleinhout en Van der Steur, 1949) is traditioneler van vormgeving dan het postkantoor. In bouwmassa en uiterlijk is aan sluiting gezocht bij de middeleeuwse Refter. De detaillering van raampartijen en dakkapel len is echter onmiskenbaar twintigste- eeuws. textiel Archiefgebouw Rozengracht. foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen Aan de Rozengracht vinden we een aantrek kelijke rij huizen in een stijl die tot de Delftse School of ook wel baksteentraditio- nalisme wordt gerekend. Bij nadere beschou wing is de gevelindeling helemaal niet zo traditioneel: de vensters van de woonkamers hebben meest een andere maat dan die op de eerste verdieping. In plaats van het tradi tionele materiaal hout zijn vaak stalen ramen toegepast. Aan zorgvuldige, ambachtelijke details is hier veel te zien: stoepen, raam- en deuromlijstingen, dakkapellen, erkers in verschillende vormen. Met de bomen aan de kant van de Berkel is hier een bekoorlijke grachtenwand ontstaan, met de voor Neder landse grachtenwanden zo typerende "een heid in verscheidenheid". Aan de overkant staan de fraaie flatgebou wen, met beeldbepalend blauw gekleurd sierbeton, van het Groningse bureau Klein. De gevels vertonen een interessante afwisseling van horizontale en verticale elementen. Om de hoek in de Barlheze volgt een teleur stelling: een ronduit rommelig straatbeeld met een garage, te lage bouwmassa's en niet- gesloten hoeken. Met name de twee panden net voorbij de Kreynckstraat, met flauw hel lend dak, horen eerder thuis in een buitenwijk dan in de binnenstad... Gevelwand aan de Rozengracht. foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 3