Wederopbouw in Zutphen Dit korte artikel geeft een indruk van de wederopbouwarchitectuur in de Zutphense binnenstad en is desgewenst te gebruiken als wandel- of fiets route. Beeldbepalend voor de wederopbouwperiode in Zutphen is het stati onsgebied. Na het bombardement van 1944 en het vertrek van het Oude en Nieuwe Gasthuis werd hier een nieuw stratenplan ontworpen, waarbij het station naar het oosten opschoof en een directe verbinding met de Overwel ving kreeg. In deze omgeving verrezen, naast enkele kantoorgebouwen, de eerste woonflats in Zutphen. Steeds in "strokenbouw", waarbij slecht belich te hoekwoningen werden vermeden. Paul de Neeling -Hn111 (1953) bepaald modern. De symmetrie van de voorgevel en de ligging van het station in de as van de Stationsstraat hebben en klassiek, bijna monumentaal effect. Het is jammer dat de bebouwing rond het plein zo verbrokkeld is. Als het mogelijk was geweest haar in een met de architectuur van het station verwante stijl te realiseren, dan had Zutphen zeker een plek in de gidsen voor moderne architectuur in Nederland gekregen. Op de hoek van de Stationsstraat en de even eens nieuw aangelegde Molengracht staat een tweede hoogtepunt uit de wederop bouw: het markante postkantoor (Gerritsen en Cramer, 1954), een mooi voorbeeld van het compromis tussen modernisme en tra ditie uit de vijftiger jaren. Het betonskelet is bekleed met baksteen, de entree en de direc teurskamer zijn op traditionele wijze geac centueerd. De subtiele traptoren, met de van buiten goed zichtbare wenteltrap, markeert de knik tussen Overwelving en Stationsstraat. Let op de boeiende composities van de kleine ramen in de kopse gevel. Ook aan het eind van de lange gevel is zo'n "spel" met ramen te zien. Aardig zijn de gevelsteentjes langs de Molengracht die de weg van een brief tussen het posten en de bezorging weergeven. Postkantoor: traptoren en 'raam- compositie'. foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen We beginnen onze tocht bij het station, meteen het pronkstuk uit de wederopbouw periode. Bepalend voor de architectuur is het gebruikte materiaal: geprefabriceerd beton, door de architect H.G.J. Schelling ook toege past bij onder meer de stations van Arnhem, Hengelo en Enschede. Pergola's en een luifel op slanke kolommen verbinden het stations gebouw met het plein. Ook de glazen entree- wand heeft een uitnodigende werking. Vanuit de hal biedt de beglazing van de hal de reizi ger een "venster op de stad". De markante betonreliëfs van Ben Guntenaar aan weers zijden van de ingang zijn voor de bouwtijd Het station, opgeleverd in 1952, sluit de Stationsstraat passend af. foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen 2

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 2