Colofon Advisering op plannen voor Rijksmonumenten en gemeentelijke Gevraagd en ongevraagd advies Afdoen in mandaat Plaatsing op gemeentelijke Externe deskundigen De plannen van Warnsveld hebben na 1-1 2005 ook voor een verhoging gezorgd van het aantal plannen voor advisering. De inkoopregels dwingen gemeenten waaronder Zutphen, om het inschakelen van externe deskundigheden middels offer tes te laten plaatsvinden. De plannen worden sinds een paar jaar in Zutphen van een uitgebreide bouwhistori sche toelichting voorzien wanneer dit voor de planbeoordeling van belang kan zijn. Door de toename van het aantal ter advise ring voorgelegde plannen is ook het aantal op te stellen adviezen door de ambtelijke ondersteuning verhoogd. Hieronder volgen de belangrijkste wijzigingen. MONUMENTEN. Volgens de verordening op de monumenten commissie adviseert de commissie in ieder geval over de aanvragen voor monumen tenvergunning voor Rijks- en gemeentelijke monumenten. Deze advisering wordt op dezelfde wijze voortgezet: Door de ambtelijk adviseur wordt beoordeeld of een plan 'rijp' is om voor advies te worden voorgelegd. Dat houdt in: beoordelen of alle gegevens compleet zijn, zoals alle benodigde tekeningen, foto's en, indien relevant, een beschrijving van de bestaande toestand door de gemeentelijk bouwhistoricus. Voor het overige kan de commissie gevraagd en ongevraagd B W van advies voorzien. Om de vergaderingen niet te lang te laten zijn kan hiermee op een praktische wijze omge gaan worden. Door de commissie kan vooraf worden aan gegeven welk soort plannen zij in ieder geval wil zien. Dit zijn bijvoorbeeld: nieuwbouwinvullingen binnen en aan de rand van het beschermd stadsgezicht, waarvan de realisatie een grote impact heeft op de directe omgeving; ingrijpende wijzigingen aan de voorge vel, dak, kelder van panden binnen het beschermd stadsgezicht; plannen die de oorspronkelijke structuur van het pand wijzigen en waar bouwhistorisch waardevolle onderdelen in het geding zijn; bestemmingsplannen binnen het beschermd stadsgezicht. De commissie hoeft niet meer te zien: wijzigen kleur/uiterlijk van panden zonder beschermde status; aanvragen reclamevergunningen die vol doen aan de vastgestelde nadere regels. De commissie kan bepalen dat plannen voor beschermde monumenten in mandaat door de ambtelijk adviseur middels een stempelad- vies worden afgehandeld, mits positief beoor deeld (op basis van vastgestelde uitgangs punten in de beleidsnota monumentenzorg of naderhand door de commissie opgestelde richtlijnen). In het jaar 2005 zal hiervoor een lijst van criteria worden opgesteld die eind 2005 kan worden vastgesteld. Ook herhalingsplannen die voldoen aan het eerste advies van de commissie kunnen in mandaat door de ambtelijk adviseur worden afgedaan. Is het oordeel van de ambtelijk adviseur negatief dan wordt het plan wel aan de commissie voorgelegd. De lijst met plannen en het bijbehorende oor deel van de ambtelijk adviseur wordt aan de commissie overhandigd. Mocht de commissie toch een plan daarvan ter advisering willen zien, dan kan zij dat aangeven, zodat het de volgende keer op de agenda staat. MONUMENTENLIJST Advisering van plaatsing van een pand op de gemeentelijke monumentenlijst wordt ook door de commissie gedaan. De commissie doet dit in eerste instantie op basis van het voorgelegde materiaal in de vorm van teke ningen, foto's en reeds aanwezige beschrij vingen van het pand. Mocht dit onvoldoende zijn om op basis hiervan een gemotiveerd oor deel te kunnen vormen zal zij vragen om een inventarisatie van het pand te laten uitvoeren. Voor deze inventarisatie zal per keer, of per project waarbij een serie panden moet wor den geïnventariseerd een opdracht worden verstrekt op basis van offertes van minimaal twee, ter zake deskundige, externe bureaus. De permanente aanwezigheid van een extern adviseur is niet meer nodig nu de relevante plannen door de bouwhistoricus van een toe lichting worden voorzien. Bovendien zijn er deskundige leden in de commissie aanwezig. Wanneer de commissie in voorkomende geval len toch behoefte heeft aan externe deskun digheid zal zij aan B W het verzoek moeten doen om deze in te mogen schakelen. Voor vragen over de verschillende aspecten Deze uitgave wordt toegezonden aan belang- van monumentenzorg kunt u met de volgende hebbenden en geïnteresseerden. U kunt koste- medewerkers contact opnemen: loos een exemplaar aanvragen of een abonne- Dhr. J.K. Blanksma0575-587377 ment nemen. subsidies Bel hiervoor naar de eindredactie of anders naar Mw. A. Koster0575-587326 bovenstaande nummers. vergunningen Dhr. J.S. Krijnen0575-587376 Zutphen Monumentaal bouw- en cultuurhistorisch onderzoek is een uitgave van: Dhr. J.J.P van Stiphout0575-587309 Sector Ruimte van de Gemeente Zutphen, administratief- juridische zaken afdeling Bouwen, Monumenten en Archeologie. Dhr. M. Groothedde0575-587760 Postbus 41, 7200 AA Zutphen. archeologie Redactie: J. Kremer, M. Louwes, M. Groothedde, J.S. Krijnen Eindredactie J.S. Krijnen, tel. (0575) 587376 Gratis losse exemplaren zijn eveneens verkrijgbaar op de volgende locaties: In de hal van het Stadhuis, 's-Gravenhof 2. Stadsarchief Zutphen, Spiegelstraat 13 Stedelijk Museum, Rozengracht 3 Druk en vormgeving Walburg Grafische Diensten Zutphen, oplage 1000 exemplaren 16

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 16