stand Zutphen-Molmen taal De onbeschoten kap met aangesmeerde dakpannen vrij in het zicht. Foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen wind en eventuele stuifsneeuw geen kans te geven, waren de kieren tussen de pannen aan de onderzijde met kalkspecie dichtge smeerd. Door het werken van de kap waren grote hoeveelheden uitgeharde mortel op de zoldervloer gevallen hetgeen het lopen op de hier en daar sterk aangetaste plankenvloer bemoeilijkte. Duivenpoep, spinnenwebben en het ontbreken van licht maakten het verblijf er al niet plezieriger op. Met het sporenhout van de kap waarvoor we kwamen was echter in het schijnsel van de zaklamp weinig mis. Het was van eiken en toonde diverse sporen van hergebruik. Aan de zijde van Nieuwstad 2 (rechts, het pand van Manders elektronica) waren deze daksporen in een later stadium ingemetseld geraakt door het ophogen van dat pand. De aanwezigheid van een achteraf ingetimmerde zolderkamer maakte het doen van verdere waarnemingen onmogelijk. Er werd afgsproken dat de kap gedocumenteerd zou worden en dat een tweede bezoek zou plaatsvinden als de zol derkamer zou zijn weggesloopt. Bij het vervolgbezoek was behalve de zolder kamer ook de gehele dakbedekking reeds Eiken dakspoor, in de 19e eeuw opnieuw toegepast en een kwart slag gedraaid. Foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen verwijderd en zodoende werd in het roze licht van het afdekkende bouwplastic de kap ingemeten en op alle aanwezige eiken daksporen de aanwezigheid gecontroleerd van oude telmerken. Hierbij is het nuttig te weten dat het pand een lengte heeft van ca. elf meter en dat in het verleden daksporen meestal een hart op hart afstand hadden van ca. 50-55 centimeter. Dat zou voor Nieuwstad 4 betekenen dat het 20 of 21 sporenparen moet hebben gehad, niet veel afwijkend van de 19 paren die de 19e-eeuwse kap bezat. Dit gegeven bleek wonderwel te kloppen met de aangetroffen telmerken. Op vrijwel elke hergebruikte, eiken dakspoor kon een telmerk worden aangetroffen, waarvan de meeste dubbel. Dit rijmt volledig met historische daken waarbij de sporen aan de zijde van het linker en rechter dakvlak van telmerken zijn voorzien. Hiermee is duidelijk geworden dat de partij hergebruikt eiken dat in de 19e eeuw werd gebruikt om het verbouwde Nieuwstad 4 van een nieuw dak te voorzien afkomstig moet zijn van de lagere voorganger op dezelfde plek. Het zal deze voorganger zijn geweest die in 1832 kadastraal is ingemeten. Muur- 13

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 13