Modderfantasie Cornelis Zutphen-Molmen taal tocht richting Deventer. Volgens de stadsrekeningen8 werden er reparaties uitgevoerd aan de stadsmuur tussen Vispoort en Drogenapstoren die door de beschietingen zwaar beschadigd was geraakt. De kogels zouden dus zeer goed afkomstig kunnen zijn van deze beschieting. Temeer omdat na 1618 de vestingwallen met het Slijkbolwerk en de brede Vispoortgracht een beschieting van de stadsmuur onmogelijk maakten. De ligging dicht bij de stadsmuur maakt het ook onwaarschijnlijk dat de kogels vanaf de stad zijn afgevuurd. Als we de historische vermelding van 32 kanonnen en drie salvo's voor waar nemen dan zijn er dus 96 schoten op de muur gelost en liggen er mogelijk nog meer van de 94 kogels verborgen in de gracht.9 Daarbij moet worden opgemerkt dat kogels waar mogelijk na een beschieting werden geborgen en hergebruikt. De kogels, die de stadsmuur niet hadden getroffen maar in de grachtbodem waren beland, zullen toen echter niet meer te vinden zijn geweest. Beleg van Zutphen door Prins Maurits in 1591. Op het eilandje in de IJssel (Stads- middelweerd) en erboven op het vas teland nemen de kanonnen van de Prins de zuidelijke stadsmuur onder vuur. Collectie Stedelijk Museum Zutphen. Frederique, 1 583 de Spanjaarden onder leiding van Taxis en 1672 de Fransen onder leiding van De Mon- tauban. Dit is begrijpelijk want aan de noordzijde van de stad lagen hoge zandgronden waar kanonnen droog en stevig konden worden opgesteld en van waaruit een aanval goed te ondernemen was. Hier was de stad dus erg kwetsbaar. De andere zijden van de stad waren drassig en laag gelegen. Er is één uitzondering op de noordelijke aanvallen. In de laatste dagen van mei 1591 liet prins Maurits van Oranje de stad beschieten vanaf de zuidzijde. Nadat de Staatse troepen de grote schans bij de vernielde IJsselbrug in de Hoven met een list hadden ingenomen, liet Maurits op 28 mei 32 kanonnen over de IJssel bij Helbergen zetten. De kanonnen werden opgesteld aan de zuidzijde van de stad. Er volgden drie salvo's richting de stadsmuur, waarna de stad werd opgeëist.7 Na wijs beraad gaf het Spaanse garnizoen zich op 30 mei 1591 over en vervolgde Maurits zijn zege- 7 zie onder meer in Tadama, R.W 1856. De geschiedenis der stad Zutphen van de vroegste tijden tot 1795. Arnhem/Zutphen 231 232 8 Overrentmeestersrekeningen 1591 9 Er is ook sprake van 84 schoten op de stadsmuur (Stedelijk Muse um, Keuze uit de collectie 45, 48) Hebt u dat ook met die archeologen? Als ik hun verhalen lees, denk ik altijd, waar halen ze het vandaan! Zo vonden ze bij het bouwen van het gemeentehuis een geraamte van een mens in de bouwput. En meteen krijg je een heel verhaal over de aanval van de Noormannen op Zutphen in het jaar zoveel na Christus. Hoe komen ze er bij, denk ik dan. Wij leken hebben er geen verstand van. Maar als je het hoort, denk je soms, sjonge jonge, dat is interessant. Geweldig, wat een prachtig stukje verrij king van de Zutphense geschiedenis! Ten minste dat hopen die mollen. Het "Hackforter Hofje" aan de Spittaalstraat, in Zutphen, foto Bureau Archeologie Zutphen Maar ze kunnen ons leken toch mooi alles wijsmaken. Met die verhalen houden ze hun eigen beroep in stand; een mooi verhaal is toch nooit weg. Niemand immers die het kan controleren. Laatst stond ik bij zo'n kuil in de Spittaalstraat. Allemaal modderprut en wat geulen in de grond. 'Dat zijn de resten van het Hackforter Hofje'. Geloof je 't? Volgens mij ligt Hackfort daar bij Vorden. En dan het dorp Warnsveld met zijn Middeleeuwse oude kerk. Dat zou vroeger een buurtje zijn bij de stad Leesten. Flauwekul toch! Ik heb het zelf gezien, allemaal gras was het daar voor ze daar met die huizen begonnen! Maar ik denk nu dat ik het snap. Het is allemaal heel wetenschappelijk. Het zijn wetenschappelijke theorieën. Deze verhalen moeten alleen nog bewezen worden. Snapt u wel. Geintje! Maar toch... Als reflectie hierop de volgende haiku (japanse dichtvorm) van de beroemde dichter Odbald waarover stadsarcheoloog Michel Groot- hedde de redactie tipte: archeologen, zij vinden vaak van alles, soms ook wel van niet 11

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2006 | | pagina 11