Geld lenen tegen 1 rente i.p.v. subsidie De nieuwe Verordening Monumentenfonds Zutphen 2005: De gemeenteraad heeft op 24 oktober de Verordening Monumenten fonds Zutphen 2005 vastgesteld. Deze verordening komt in de plaats van de Subsidieverordening Stedelijke Vernieuwing 2002, die in november 2004 is ingetrokken. Dit was nodig omdat het Rijk drastisch gesneden heeft in het beschikbare budget. Geen dubbele ondersteuning meer Wel provinciale subsidie voor gemeentelijke monumenten Onderhoud Herstel historische rieten daken Restauratie Twee soorten leningen Zutphen-Molmen taal De nieuwe wet maakte het wel mogelijk met het weliswaar beperkte budget een eigen fonds in te stellen, waaruit goedkope lenin gen kunnen worden verstrekt. Bepaald is dat de rente 5% lager is dan de marktrente, maar de rente is nooit lager dan 1%. De rente is nu 1%. Dit biedt nieuwe kansen. Het plan matig onderhoud kan nu worden bevorderd. Verder is de rente aftrekbaar voor de inkom stenbelasting, terwijl voorheen bij rijksmonu menten de subsidie bij het inkomen moest zelfs worden bijgeteld, waardoor deze vaak voor de helft weer bij de fiscus terechtkwam. Vanwege het beperkte budget moesten keu zes worden gemaakt. Dubbele ondersteuning van restauratie en onderhoud is niet langer mogelijk. Tot en met 2004 was het voor veel Rijksmonumentenbezitters mogelijk voor onderhoud aan hun huis naast subsidie ook fiscale aftrek voor de inkomstenbelasting te krijgen. Ook is het voor hen nu nog mogelijk voor onderhoudskosten goedkoop geld te lenen bij het Nationaal Restauratie Fonds. Verreweg de meeste Rijksmonumenten vallen zodoende buiten deze nieuwe regeling. Verder heeft de provincie Gelderland samen met het Prins Bernhard Cultuurfonds een pro vinciaal restauratiefonds opgericht, waaruit voordelig geld kan worden geleend voor res tauraties van Gelderse niet-rijksmonumenten. Daarom is in de nieuwe regeling bepaald dat eigenaren van beeldbepalende panden eerst daar een leningsverzoek moeten indienen voor restauratie van hun pand. Pas als zo'n lening niet mogelijk blijkt, kan aanspraak worden gemaakt op een gemeentelijke lening. Een uitzondering is gemaakt voor het samen gaan met de provinciale onderhouds- en restauratiesubsidies voor gemeentelijke monumenten: maximaal 20% van de kosten. Die subsidies zijn immers bedoeld om de gemeentelijke ondersteuning te verdubbelen. Het zou jammer zijn daarvan geen gebruik te maken. In plaats van het verstrekken van subsidie voor incidenteel onderhoud zoals vroeger soms gebeurde, wordt nu het planmatig onderhoud gestimuleerd. De Monumenten- wacht gaat, naast het bekende inspectierap- port, voor de pandeigenaar een meer(10)jarig onderhoudsplan(MJOP) maken. Van het geleende geld wordt het onderhoud op tijd uitgevoerd. De pandeigenaar hoeft ook niet meer te dubben over de keus tussen bijvoor beeld op vakantie gaan of onderhoud aan zijn huis te plegen: het geld is er. Hij betaalt 10 jaar lang een vast bedrag per maand aan rente en aflossing. In feite is er sprake van gespreide betaling. Ook het instandhouden van de fraaie maar kostbare rieten daken van oude boerderijen e.d., ouder dan 60 jaar, verdient ondersteu ning. Daarom kan daarvoor een zelfde soort lening als die bij onderhoud worden verstrekt. Indien echt ingrijpend herstel nodig is, kan ook een eenmalige restauratiehypotheek worden verstrekt tegen een zelfde rente. Aan het eind van de restauratie wordt de hoogte van de restauratiehypotheek vastgesteld, die vervolgens in 20 jaar wordt afgelost ook door middel van vaste maandelijkse rente/aflossing. De nieuwe regeling kent dus twee smaken: A Leningen voor 10 jarig onderhoud en voor rieten daken: Hypotheken die ook in 10 jaar worden afgelost. B Leningen voor eenmalige restauratie: Hypotheken die ook in 20 jaar worden afgelost. Zie voor een overzicht van de mogelijkheden het los bijgevoegde informatievel. 9

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 9