De kelder Het interieur 6 Overzicht van boven van het 18e-eeuwse trappenhuis met de twee bordessen en rijk gesneden balusters. Foto J.S. Krijnen - gemeente Zutphen Nadat in de zeventiende eeuw vooral de voor gevel een gedaantewisseling onderging, heeft de achttiende eeuw haar sporen weer in de zijgevel achtergelaten. Zo werd duidelijk dat in die eeuw links van de beschreven bouwnaad de gevel volledig is vernieuwd en met een zeer hoge graad van vakmanschap is gemetseld met kleine bakstenen en zeer fijn voegwerk. Het nieuwe metselwerk is met een blokvertan- ding in het oudere werk aan de rechterzijde ingekast, maar gelukkig voor de bouwhistorici wel zo dat de oudere bouwsporen daar rechts van ongeschonden bleven. Het achttiende- eeuwse werk gaat links keurig "de hoek om" om dan in de achtergevel met een zelfde blok- vertanding ingekast te zijn. Dat dit deel van de zijgevel destijds is opgetrokken met de bedoe ling om in het zicht te zijn, blijkt niet alleen uit het zeer fijne, verzorgde metselwerk, maar ook uit de gekozen hoekoplossing. Zal men in Zutphen normaliter in achttiende-eeuwse gemetselde gevels een hoekoplossing aantref fen met een drieklezoor in de strekkenlaag, hier is destijds gekozen voor een klezoortje in de koppenlaag, waarmee de hoek van het huis nadrukkelijk geaccentueerd werd. Het gaat hier dan om werk dat vermoedelijk behoort bij een omvangrijke verbouwing rond 1770. Het lang blijven toepassen van klezoren in de hoekoplossing is niet geheel onbekend. Zo zal men in Limburg tot in de negentiende eeuw het klezoortje blijven gebruiken. In Zutphen is dergelijk "laat" klezoorgebruik echter uitzon derlijk. De kelder onder Lange Hofstraat 28 heeft een L-vormige plattegrond. Aan de achterzijde bevindt zich een kelderdeel dat is overwelfd met een tongewelf. Dit heeft de kruin haaks op de Rodetorenstraat. De kelder kent twee doorgangen naar kelders aan de Lange Hof straat. De rechter doorgang is in het verleden dichtgemetseld, de smeedijzeren duimen waaraan de verdwenen deur scharnierde zijn nog aanwezig. Deze doorgang gaf toegang tot de kelder van Lange Hofstraat 26. De linker toegang geeft toegang tot het voorste deel van de kelder van nummer 28. Ook hier geven smeedijzeren duimen de scharnierpunten van een verdwenen deur aan. Het metselwerk heeft hier een aanzienlijke dikte en duidelijk is te zien dat hier twee bouwmuren koud tegen elkaar aan zijn gezet. Het bouwspoor komt wat locatie betreft over één met de aangetroffen bouwsporen in de zij gevel en bevestigt dat het achterste bouwdeel een zelfstandig casco is geweest. De voorste kelder is een tongewelf met de kruin haaks op de Lange Hofstraat. De kelder heeft steekgewelven waardoor het lijkt alsof er sprake is van kruisgewelven. De kelder van Lange Hofstraat 26 heeft een vergelijkbare opzet, hoogte en vakdiepte dus het is heel wel mogelijk dat beide kelders in één bouwfase tot stand zijn gekomen. Mogelijk gebeurde dit rond 1614. In de kelder van nummer 28 is naderhand rechts van de kruin een ondersteunende muur met rondbogen gemetseld, die bij de voorgevel aansluit en op twee derde van de diepte van de kelder stopt met een zwaardere gemetselde kolom. Links tegen de zijmuur is een zelfde kolom onder het gewelf gemetseld. Deze toegevoegde elementen hebben ongetwijfeld te maken met een veranderde indeling op de begane grond waarbij in het verleden tus senmuren zijn toegevoegd die inmiddels weer verdwenen zijn. Voor de muur met rondbogen moet dan vooral aan een gangmuur gedacht worden. De twee genoemde zwaardere kolom men konden weleens te maken hebben met het op de begane grond verdwenen 18e-eeuwse trappenhuis. De L-vormige indeling met de gang rechts en de overloop en trappenhuis aan het eind van de gang links in de korte poot van de L, is op de eerste verdieping nog duidelijk in de plattegrond herkenbaar. Op de begane grond van nummer 28 is momenteel een slagerij gevestigd. De indeling van de winkelpui met de twee deuren rechts naast elkaar verraadt, dat er een trapopgang naar boven heeft gezeten. Deze is rond 1995 verwijderd en verplaatst naar de Rodetoren straat. Achterin de slagerij is nog een forse 18de-eeuwse keukenschouw aanwezig. Een bijbehorende ingebouwde keukenkast is gede- monteerd en opgeslagen. Bij de werkzaamheden in het interieur van het huis werd duidelijk dat de dichtgezette mid deleeuwse vensters rechts in de gevel aan de Rodetorenstraat zeer waarschijnlijk zijn gedicht toen de grote achttiende-eeuwse verbou wing plaatsvond. Niet alleen werden toen de balklagen vernieuwd en op een ander niveau gelegd, ook werden nieuwe stookplaatsen noodzakelijk. Voor de vertrekken aan de Lange Hofstraatzijde zijn de bijbehorende rook kanalen ter plaatse van de dichtgezette oude vensters gesitueerd. De dagkanten van het venster op de eerste verdieping zijn achter de voorzetwanden nog aanwezig. De plaats van de zeventiende-eeuwse danwel oudere stook plaatsen is onduidelijk. De achttiende-eeuwse schouwen en rookkanalen werden rond 1900 weer verwijderd, toen een nieuw rookkanaal en schouw tegen de achterwand van de mooie kamer aan de straatzijde werd geplaatst. Zeer waarschijnlijk is dit moment ook aangegrepen om de twee bijbehorende schoorstenen voor en achter midden op de nok van het huis te verwijderen. Centraal in het huis is het prachtige trappen huis gesitueerd. Dit dateert op grond van de rococovormen in de trapbalusters uit de perio de 1760-1770. De trap heeft in eerste instantie haar aantrede gehad op de begane grond, samenhangend met een achttiende-eeuwse woonhuisindeling op die laag, maar werd ver moedelijk aan het eind van de negentiende aan de onderzijde ingekort om een winkel ruimte mogelijk te maken. Deze wijziging hangt vrijwel zeker samen met de bouw van de winkelpui waarin behalve de winkeltoegang ook een deur en nieuwe trapopgang ten behoeve van de bovenwoning werd opgeno men. In het rechter pand - Lange Hof straat 26 - zijn nog geprofileerde consoles aanwezig uit de bouw campagne van 1614. Foto J.S. Krijnen - gemeente Zutphen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 6