ÏÉKSflSffl Locatie Eigendomsgeschiedenis Voorgevel Zutphen-Molmen taal Wonen boven Winkels Zutphen b.v. f HQKMtOÜW De gezamelijke gevel aan de de Lange Hofstraat. De aanwezige muurankers maken duidelijk dat het één casco betreft. De centrale regenpijp verhult enigszins dat het metselwerk gewoon doorloopt. Foto J.S. Krijnen - gemeente Zutphen De locatie van het huis is gelegen binnen het oudste deel van de binnenstad, dat wordt begrensd door de marktgordel ter plaatse van de negende-eeuwse ringwalburg en is boven dien gesitueerd aan de van oudsher belang rijkste straat van de burg. De Rodetorenstraat fungeerde bovendien als parallelstraat achter de burgwal. In de late 12de eeuw zijn langs de Lange Hofstraat de stedelijke huispercelen uitgege ven. Ook nadat Zutphen stadsrechten kreeg bleef dit deel van de stad, het Mommenha- verkwartier, nog (grond-)belastingplichtig in de vorm van thijnsen aan de graaf van Zut phen en Gelre3. Gedurende de middeleeuwen en de periode erna bleef de Lange Hofstraat een belangrijke route in de stad met representatieve panden. Dit wordt bevestigd bij een nadere blik op de gevels. Voor dit artikel is het hoekhuis Lange Hof straat 28 als uitgangspunt genomen, maar al bij een vluchtige beschouwing van de voorge vel wordt duidelijk dat er een bouwkundige relatie bestaat met het rechterpand, nummer 26. Ook in de eigendomsgeschiedenis wordt deze relatie zichtbaar. Lange tijd, vanaf de eerste schriftelijke vermeldingen uit de 14e eeuw4, vermeldingen in het midden van de 15e eeuw tot ca. 1630 is er sprake geweest van één bezit en er mag van worden uitge gaan, dat deze eenheid ook in de bouwkun dige staat en in de voorgevelarchitectuur tot uitdrukking kwam. Het rechterdeel kreeg in de 17e eeuw een apart verpondingsnummer, zodat moet worden aangenomen dat het in ieder geval toen apart werd aangeslagen. De eenheid blijkt verder uit de naamgeving van de huizen. De nummers 28 en 26 vormden het huis "den Roden Torn", of de "Groite Roden Toern" en nummer 24 werd "den Lut- tiken [kleine] Rodentoorn" genoemd. In 1610 worden Derrick en Gertgen Hober- dinck, herbergiers, eigenaar van de De Rode Toren en hebben het huis twintig jaar in bezit. Zij zijn het waarschijnlijk geweest die in 1614 het huis grondig hebben verbouwd en gemo derniseerd. Het huis kreeg toen een vanaf de straat duidelijk herkenbare tweebeukige opzet, waarbij een tot dat moment aanwe- Op de hoek met de Rodetoren straat is in 1614 voor de nieuwe voorgevel een hoekoplossing met klezoortjes toegepast, hier op de 2e verdieping. Nog net is de kroonlijst zichtbaar. Foto J.S. Krijnen - gemeente Zutphen zige imposante trapgevel uit de 15e of 16e eeuw moest wijken. De voorgevel van Lange Hofstraat 28 bestaat uit een winkelpui op de begane grond met een bakstenen gevel voor de twee verdiepin gen erboven. De gevel wordt aan de boven zijde afgesloten met een kroonlijst. Met de voorgevel is iets bijzonders aan de hand. In tegenstelling tot veel bakstenen gevels met kroonlijst in de Zutphense bin nenstad is hier niet sprake van het zeer fijne 3 Groothedde 2004, 28 4 mondelinge mededeling M. Groothedde 3

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 3