Toren Het huis De Rode Lange Hofstraat 26 en 28 te Zutphen Bij een wandeling door de stad valt het oog makkelijk op het pand dat staat op de hoek van de Lange Hofstraat en Rodetorenstraat. Het heeft een fraaie negentiende-eeuwse winkelpui en het metselwerk van de voorgevel en de versierde muurankers geven blijk van een respectabele ouderdom. In de zijgevel maken groeven in het pleisterwerk zichtbaar, waar in het verleden vensters hebben gezeten. Het huis dat bekend staat als de Rode Toren heeft als naamgever van de gelijknamige straat gefungeerd. Door Jeroen Krijnen -Hn111H Enige jaren geleden kreeg het zijn naam op de kroonlijst weer terug. Het is recentelijk gerestaureerd en boven de bestaande win kel verbouwd tot twee appartementen. Als sluitstuk van de restauratie werd een replica herplaatst van de gevelsteen uit 1614 die in 1898 uit de zijgevel was verwijderd. Het verweerde origineel wordt bewaard in het Stedelijk Museum1. Als leidraad voor de keuzes, die voor de start van de restauratiewerkzaamheden zijn gemaakt, heeft een bouwhistorisch verken ningsrapport van Buro 02 gediend, waarin de cultuurhistorische waarden zijn beschreven. Uit deze eerste verkenning bleek dat het huis een bouwgeschiedenis kent die teruggaat tot in de middeleeuwen. Daarnaast zijn uit diverse latere perioden tastbare elementen overgebleven2. Tijdens de restauratie werden enkele interes sante ontdekkingen gedaan die een nuttige aanvulling bleken op onze kennis van de bouwgeschiedenis van het pand. In dit artikel treft u naast een beknopte beschrijving van het huis, een verslag van het bouwhistorisch onderzoek aan. Gelet op de restauratie van het hoekhuis en de vele waarnemingen die konden worden gedaan ligt het zwaartepunt van het artikel op Lange Hofstraat 28. Het rechterdeel (nummer 26) is in het kader van het onderzoek kort verkend, omdat het huis volledig in gebruik was en waarnemingen hier beperkt moesten bleven. Het hoekhuis heeft een overwelfde kelder, een begane grond met daarin een slagerij, twee verdiepingen en een zolder. De platte grond is L-vormig, dat wil zeggen dat aan de achterzijde van het huis een vleugel met de nokrichting haaks op de Rodetorenstraat ach ter het rechterbuurpand Lange Hofstraat 26 langs steekt. Dit deel heeft dezelfde verticale opbouw als de rest van het huis. Lange Hofstraat 28 rond 1981. Foto Stichting de Oude HBS '/rrj/t/i Lange Hofstraat 26 en 28 op de hoek met de Rodetorenstraat in 1832. Nummer 26 rechts van nummer 28. 1 Scholten 1999, 40-41 Bewerking afbeelding B. Fermin - Bureau Archeologie 2 Bloemink 2003 2

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 2