Meer over nep Er zijn grofweg drie manieren Cornelis Zutp hen-Molmen taal Afbeelding 6. 1620 muntgewichten heeft geproduceerd. Uit deze vondst blijkt dat hij al in 1604 is begon nen! Een ander exemplaar uit dezelfde kelder in de Beukerstraat betreft een muntgewicht van een dubbele Spaanse escudo (15 x 15 x 3,5 mm 6,6 gr., zie afbeelding 6). Op de voorzijde staat het kenmerkende krukkenkruis in een vierpas van de dubbele escudo. De muntge- wichtmaker is Guilliam de Neve. De keerzijde toont een zwaard met zijn initialen GDN met jaartal 1644. Helaas is de achterkant te ondui delijk voor een foto, vandaar een tekening van een vergelijkbaar exemplaar. De Neve is in 1576 geboren in Antwerpen. Uit de jaren 1612 tot 1652 zijn er muntgewichtdozen uit Amsterdam van hem bekend. Op 78-jarige leeftijd is hij in Amsterdam overleden (1654). De volgende twee exemplaren zijn gevonden tijdens het archeologisch onderzoek in de Burgerzaal in 2004. Het onderzoek vond plaats in het kader van de algehele restauratie van het oude stadhuis. In de Burgerzaal werd de vloer hersteld en voorzien van vloerverwar ming. De lagen onder de huidige vloer en op de resten van de 14e-eeuwse vloer zijn arche ologisch onderzocht. Vanaf de bouw van de eerste vleeshal omstreeks 1325 tot in de jaren '50 van de 20ste eeuw werd deze ruimte Afbeelding 7. Een gouden dub bele Spaanse escudo, een zeer slordig geknipt muntplaatje van 6,7 gr. gebruikt om handelsgoederen te keuren en te verkopen. In de late middeleeuwen werd hier het vlees gekeurd door de stedelijke overheid en op vleesbanken verkocht. Tussen 1896 en 1953 was de boterwaag hier gehuisvest. Uit al die eeuwen zijn muntvondsten gedaan, eenvoudigweg omdat er veel munten in de ruimte om zijn gegaan en er wel eens wat verloren ging tussen de vloertegels. De gevon den muntgewichten zullen in de vleeshal zijn gebruikt om handelstransacties in vreemd geld mogelijk te maken. Eén exemplaar (15 x 15 x 2,5 mm 3,1 gr) toont aan de voorzijde de afbeelding van een zonnesymbool van een gouden Franse ecu au soleil (afbeelding 8). Deze munt is aangemaakt tussen 1610/1645. Aan de achterkant zien we een opgestoken handje met de initialen T G van Thomas Gou- son uit Antwerpen. Van deze muntgewicht- maker zijn slechts enkele muntgewichtdozen bekend uit 1752, verdere persoonsgegevens ontbreken. Dit is een mooi voorbeeld van een muntgewicht dat ongeveer 100 jaar na de muntslag gemaakt is. Juist dan is de kans immers groot dat de munt door slijtage of het illegaal snoeien te licht in gewicht is gewor den. Het laatste muntgewichtje (15 x 15 x 2,5 mm 3,5 gr) toont aan de voorzijde de afbeelding van de heilige Ladislaus met rijksappel en hellebaard tussen de letters H D (Hongaarse Dukaat). (afbeelding 10). Deze letters kunnen ook als Hollandse Dukaat worden uitgelegd. De massa van beide munten was immers hetzelfde. De Hollandse Dukaat is geïnspireerd op de Hongaarse. De latere muntgewichten krijgen wel de afbeelding van een geharnaste figuur, VAN RESTAUREREN Ten eerste: herstelrestauratie. Vergane onderdelen worden vervangen. Het nieuwe raam dat het verrotte exemplaar vervangt, houdt exact dezelfde houtprofilering. Hierin komt weer hetzelfde soort glas. De gevel blijft ongewijzigd in stand. Geen discussie over, denk ik. De tweede manier is al wat dubieuzer: terugrestaureren. Een stuk van de bouw geschiedenis van een monumentaal pand wordt vervangen, verdoezeld, is weg. Zoals bij Zaadmarkt 83. Daar sneuvelde in 1999 de halve voorgevel met winkelpui, om weer plaats te maken voor de fraaie ronde schuiframen van vroeger. Leuk, mooi! Maar als argeloze passant wordt je toch een beet je voor de gek gehouden. Je denkt voor een mooie oude gevel te staan, terwijl de mortel bij wijze van spreken nauwelijks droog is. Je weet niet meer wat echt is. Bovendien kun nen er afwijkingen voorkomen, omdat een foto het enige restauratiehouvast was. Mag die nep? Van mij wel. In dit geval. De gesloopte winkelpui detoneerde namelijk met het fraaie bovengevel en de harmonie is nu hersteld. De derde manier van restaureren is het bewust toevoegen van namaakhistorische elementen, die er nooit gezeten hebben. Zoals bij Lange Hofstraat 10. Nou ja! Het herbouwen van de door oorlogsbom- men getroffen Frauenkirche in Dresden valt natuurlijk buiten al deze categorieën: fantastisch! 15 Lees verder op pagina 16

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 15