Pakhuis dilemma's Cornelis Zutphen-Mofgftlmentaal pandje in de Korte Hofstraat, de voormalige brillenwinkel Reveillon. In zijn tijd modern en toch passend in de 19e-eeuwse omgeving. 6 De "geldkraan" voor het onderhoud van monumenten gaat langzaam dicht, met name voor gemeentelijke monumenten. Wat vindt u van deze ontwikkeling? Dat betreur ik zeer. Onderhoud is de kern van het voortbestaan. In de zeventiger jaren waren er in Zutphen erg veel voorbeelden van zeer waardevolle monumenten die in elkaar zakten na jarenlange verwaarlozing. Zo'n sub sidieregeling stimuleert behoud en komt de eigenaar een beetje tegemoet in de extra kos ten die een monument nu eenmaal met zich brengt. We werken nu aan een ingenieuze en creatieve manier om via een leningenstruc tuur en een revolverend fonds tegemoet te komen. Misschien wordt die regeling met zoveel creatieve inzet wel beter dan de enkel voudige subsidie. 7 Zutphen is na de samenvoeging met Warnsveld niet meer een vrij wel stedelijke gemeente, maar een gemeente met een fors landelijk gebied. Warnsveld had een heel goed monumentenbeleid voor haar buiten gebied. Voor het buitengebied van de oude gemeente Zutphen is echter nooit beleid opgesteld, de prachtigste monumentale boerderijen staan daar niet op de monumentenlijst. Steunt u een initiatief om deze handschoen op te pakken? Ik zal mij laten informeren over de erfenis uit Warnsveld en de lessen daaruit voor oud Zutphen. Het college is vorige week al in de molen Nooitgedacht in het dorp Warnsveld geweest en heeft daar een heel functioneel en werkend monument gezien. In stand gehouden door een groep hard werkende vrijwilligers. El Monumentenzorg wordt regelmatig geconfronteerd met bouwplannen voor panden die niet op de monumen tenlijst staan, maar die die status, op grond van wat achter de gevel wordt aangetroffen, eigenlijk wel verdienen. Een herinventarisatie van de stad bin nen de oude stadsmuren om de monu mentenlijst weer helemaal up-to-date te krijgen zou hiervoor zorg kunnen dragen. Hoe ziet u het monumenten beleid op dit punt? Een heel belangrijk punt! De gevel, dat is intussen meer dan voldoende bekend, bekleedt soms een heel ander en vaak veel ouder gebouw. Door onze werkgroep bouw- historie en de gemeentelijke bouwhistoricus leren we daar elk jaar meer over. Een nieuwe inventarisatie ligt dan ook voor de hand. Dat moet echter wel (financieel, qua werk) moge lijk zijn, het gaat om vele honderden panden. Ik ben behalve monumentenwethouder ook nog wethouder van Financiën. In die functie weet ik dat we een zwaar jaar tegemoet gaan met een forse financiële taakstelling. 9 Wat zou u tot slot mede-monumen- tenbezitters willen meegeven als zij voor de keuze staan om een monu ment of anderszins een oud pand, binnen de gemeente Zutphen natuur lijk, te willen kopen? Als monumentenbewoner weet ik dat je veel moet voelen MET het monument. Het levert mooi en betekenisvol wonen op. Het levert ook last op in onderhoud, comfort en beper kingen vanuit behoud. Maar als je met een monument wat hebt kun je veel aan en kun je veel hebben. Tijden veranderen wel heel erg. Ruim honderd jaar geleden woonden er meer dan drie keer zo veel mensen in onze bin nenstad dan nu. Nu nog geen 5000, toen ca. 15000. Het moet er vol hebben gezeten met veel arme sloebers dicht op elkaar. Nu moet je rijk zijn om er te kunnen wonen. Iedereen wil nu naar de binnenstad, zo te zien staan er nog wel woonruimtes leeg. De toegang naar die lege bovenwoningen wordt echter geblokkeerd door de winkels er onder. Ook pakhuizen staan leeg; voor opslag niet meer populair. Ze zijn er in soorten. In de Kolenstraat is het weer gelukt er een piepklein woninkje in te prutsen. Wel knap hoor! Toch jammer dat zo'n pakhuisje zijn karakter verliest; maar van leeg staan wordt het ook niet beter. Dat van Lange Hofstraat 27 blijft maar leeg; het heeft vier lage verdiepingen. Prachtig oud middeleeuws pakhuis! Grote diepe ruimten, dikke balken, lage verdiepingen. Die kleine Zutpheneesjes konden zo makkelijk bij hun spullen. Maak daar maar 's een woning in. Het pand houdt nu wel zijn karakter, maar hoe lang nog? Het houtwerk rot. Dat kolossale ding van Kuiperstraat 70 heeft hetzelfde probleem: leeg! Ook die moeilijke lage verdiepingen. De eigenaar zoekt een bestemming, maar onderwijl roesten de ramen en rot het hout. Schilder Steenhuis huist beneden, maar komt niet boven. Ja, schilderen is duur, vooral als er geen huur binnenkomt. Hé, eigenaar, hoedt het erfgoed, bel Steen huis! Toch maar. O Jee, maar waar staan straks al die auto's van dat nieuwe pakhuisvolk?

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 9