Kees Luesink Interview met Wethouder van o.a. monumentenzorg Sinds 1 januari 2005 heeft monumentenzorg een nieuwe wethouder, Kees Luesink. Een bevlogen bestuurder met een groot hart voor cultuurhistorie en monumentenzorg, zo is inmiddels wel gebleken. Een interview in Zutphen MoNUmentaal is dan ook op zijn plaats. Als monumentenbewoner weet ik dat je veel moet voelen MET het monument. Het levert mooi en betekenisvol wonen op. 1 U woont zelf in een monument. Wat trekt u in het bijzonder aan om in een oud pand in de binnenstad van Zutphen te wonen? Ik woon nu sinds 1996 in de Kolenstraat. Het huis kende ik al vanaf begin jaren tachtig toen ik Janneke van der Plaat, raadslid voor de PPR, naar dit huis hielp verhuizen. Ik heb haar toen gemeld dat, als zij het huis ooit zou verlaten, ik graag kandidaat wilde zijn. Jan neke overleed eind jaren tachtig en de erven boden in 1995 het huis aan ons aan toen zij zelf vertrokken. Het oude pand sprak mij aan vanwege de ruimte in het huis en de prachtige plek in de binnenstad (ommuurde tuin op het zuiden). Ik ben mijn hele leven al geïmponeerd door de geschiedenis van mensen en dingen. Direct na de koop ben ik ook in het stadsarchief geweest om daar te weten te komen dat het huis tot in de vroegste beschrijvingen voor komt in het archief. Ergens in de 15e eeuw is het voorhuis gebouwd en het achterhuis (na de splitsing van het 'langs de straathuis') ergens rond 1835. Op die plek, met de rust in het hart van de stad, geworteld in de geschiedenis van men sen in die stad door de eeuwen heen, voel ik mij thuis. 2 Welke rol dicht u monumenten en het monumentale gezicht van de binnenstad van Zutphen toe als het gaat om het promoten van de stad. Met andere woorden: vindt u de monumentale kwaliteit van de binnenstad een exportprodukt? Tsja, veel wordt tegenwoordig in termen van 'product' gezien. De monumenten en het beschermde stadsgezicht (dat binnenkort wordt uitgebreid met Coehoornsingel en Deventerweg) verbeelden belangrijke waar den van onze stad. Waarden die cultuurhis torisch betekenis hebben en als zodanig een heel goed te verkopen (toeristisch en cultu reel) product kunnen zijn. 3 Zutphen profileert zich naar buiten als een monumentenstad in beweging; enerzijds wordt het bebouwde erf goed als een belangrijke kernwaarde van de stad beschouwd, anderzijds wordt naar buiten toe ook de moder ne stad gepromoot waar volop kansen liggen voor nieuwe bedrijfsvesti gingen en waar het goed wonen en werken is. Vindt u dat die benadering in de toekomst kan blijven voldoen, of moeten we ons meer als monumen- tenstad presenteren, of juist meer als een moderne stad voor de 21e eeuw? De monumenten die Zutphen zo bijzonder maken zijn elk op zich resultaat van vernieu wing geweest. Ooit zijn er bouwwerken gere aliseerd door bouwers met visie op vorm, met durf om iets bijzonders te realiseren en vooral bouwers die kwaliteit heel hoog op de troffel voerden. Ik ben al vele jaren een even hartstochtelijke beschermer van waardevol erfgoed alsook warm pleitbezorger van het realiseren van nieuw erfgoed. In onze stad zijn veel bouw- stromen en architectuurscholen vertegen woordigd. De stad is nooit af en moet verder ontwikkeld worden. Ook in het oude centrum moet voortgaand vernieuwd worden. Zoals op de Houtmarkt in de zuidgevel de oude Rotterdamse Bank gevormd wordt door een gevel uit de 17e eeuw met direct daarnaast een prachtige gevel uit het begin van de 20ste eeuw, zo zullen de straatwanden voort gaand onderscheidende en tijdbepaalde beel den kunnen laten zien. Zutphen is een moderne stad die zijn culturele geschiedenis koestert, verzorgt en voortgaand bouwt aan de geschiedenis van morgen. 4 Zutphen Marketing heeft onlangs de aktie gestart "Zoom in op Zutphen" om de stad landelijk meer onder de aandacht te brengen. Goed initiatief? Zutphen moet landelijk blijvend onder de aandacht gebracht worden. Van mij mag ook buiten de landsgrenzen aandacht gevraagd worden. Met Zoom in op Zutphen wordt weer nieuwe energie ingezet. Van belang is dat in Zutphen alle bij de stad betrokken mensen en organisatie zich samen sterk maken om onze stad een plek te geven in de harten en in de herinnering van mensen. Zoals Henk Koning (oud gemeenteraadslid) altijd met zijn kenmerkende overtuiging opmerkte: Zutphen is de op één na mooiste stad van Nederland. 5 Vindt u dat moderne architectuur in de oude binnenstad van Zutphen zou moeten kunnen of bent u meer een voorstander van een historiserende bouwtrant? Het is erger! Ik ben tegenstander van een historiserende bouwtrant. Het aangepast bou wen in concepten van voorbije tijden vervuilt de betekenis die architectuur volgens mij kan hebben. Met nieuwe inzichten en ervaringen worden steeds nieuwe vormen gezocht en gevonden. Niet alle moderne architectuur is altijd passend in alle omgevingen. Zutphen vereist bijzondere aandacht van de heden daagse ontwerpers. Zutphen verdient ook hedendaagse gebouwen. Zie ook het prach tige en monumentale Amsterdamse School 8

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 8