Vrouw als bouwoffer? A van de vikingaanval van 882 of een eventu ele latere vikingaanval. Ook een ingeslagen runderschedel die is aangetroffen in de derde gracht past binnen het beeld van de viking aanval, zoals dat al eerder in Zutphen is aan getroffen. Daarnaast is het opmerkelijk dat het bekken van deze vrouw een oude beschadi ging bevat dat in eerste instantie veroorzaakt leek door een scherp voorwerp. Gaat het hier om een verwonding door een zwaard of bijl en hebben we inderdaad te maken met een vikingslachtoffer? Dergelijke conclusies zijn verleidelijk, maar het blijft oppassen geblazen. Volgens de laatste inzichten lijkt de beschadi ging van het bekken eerder veroorzaakt door post-depositionele processen, er zijn in ieder geval geen directe aanwijzingen voor verwon ding door een scherp voorwerp. De beschadi ging in het heupbeen is daarom waarschijnlijk ontstaan tijdens het vergraven van de wal en het dichtgooien van de derde gracht.21 Zoals gezegd behoort ook een andere inter pretatie tot de mogelijkheden. Namelijk dat het aangetroffen skeletresten wel eens de vergraven resten kunnen zijn van een graf. Ik gaf al aan dat in Domburg soortgelijke begravingen zijn aangetroffen in of onder de wal van de ringwalburg. Het lijkt mij daarom zinvol kort bij deze graven stil te staan gezien de mogelijke overeenkomsten met Zutphen. In 1992 werd in een bouwput in Domburg onverwachts onder de wal van de laat-Karo- lingische ringwalburg een kistbegraving aangetroffen met het skelet van een 40-jarige vrouw. Voor de kist had men scheepshout hergebruikt dat dendrochronologisch (jaar ringendatering van eikenhout) kon worden gedateerd. Als hierbij eventueel nog ontbre kende jaarringen en de gebruiksduur van de boot worden meegerekend komt men uit op een datering in het derde of laatste kwart van de 9e eeuw, hetgeen past binnen de veron derstelde periode tussen 881-887 waarbinnen de ringwalburg van Domburg zou zijn aan gelegd.22 Ringwalburgenonderzoeker Robert van Heeringen heeft deze kistbegraving geïn terpreteerd als een mogelijk 'schijnbouwoffer' dat bij de aanleg van de wal voor een suc cesvolle verdediging van de ringwalburg zou moeten zorgen.23 In 1991 was op een andere locatie in Domburg eveneens een skelet van een vrouw van rond de 45 tot 50 jaar aange troffen onder de wal. Alhoewel van dit skelet de datering onduidelijk is, acht Van Heeringen het niet onwaarschijnlijk dat ook hier sprake is van een rituele bijzetting onder de wal.24 Alhoewel mogelijke rituele begravingen in of onder de wal van ringwalburgen nog maar twee keer is verondersteld, is het opmerkelijk dat ook hier sprake lijkt van begravingen van een volwassen vrouw, net als in Zutphen mogelijk het geval is. Ondanks het missione- ringswerk vanaf de 8e eeuw in het oosten van Nederland en wetgeving zoals de Capitulatio de Partibus Saxoniae van Karei de Grote, die 'heidense' praktijken verboden, is het proces van christianisering geleidelijk verlopen.25 Dat Afbeelding 9 Schedel van een menselijk individu met de inslag van een zwaard of een bijl. De inslag veroorzaakte een hematoom, een bloedstolling onder de schedel maar de persoon overleefde de zware verwonding. Zutghen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 6