Vikingslac Tijdens recente opgravingen in een complex van middeleeuwse kelders onder de voormalige IJlandpanden aan de Houtmarkt in Zutphen zijn vele bijzondere ontdekkingen gedaan. Zij geven ons een beeld van de vroegere bewoners van de panden, maar de vondsten werpen vooral een nieuw licht op de vroege geschiedenis van Zutphen. Een opgraving in de IJlandpanden Afkortingen De interpretatie van skelet De ringwalburg Zutphen A In juli en augustus 2004 heb ik in verband met een veldwerkstage voor mijn studie archeologie enige tijd de dagelijkse leiding gehad over een opgraving aan Houtmarkt 67-71 in Zutphen.1 Het betrof onderzoek voorafgaand aan een verbouwing van een vijftal middeleeuwse kelders onder de voormalige IJlandpanden. (zie afbeelding 1) Min of meer gelijktijdig met de opgraving vond bouwhistorisch onderzoek plaats door AAC Amsterdams Archeologisch Centrum ROB Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek UvA Universiteit van Amsterdam gemeentelijk bouwhistoricus J.S. Krijnen. Hieruit kwam naar voren dat de panden in de eerste helft van de 14e eeuw in baksteen zijn gebouwd. Als delen van de dakconstructie van 67 even oud zijn als de rest van het pand kan de bouw ervan zelfs nauwkeuriger wor den bepaald, namelijk rond 1330. De kelders dateren waarschijnlijk ook uit deze periode en door de aanleg ervan zijn eventuele oudere bewoningssporen uit een houtbouwfase grotendeels verdwenen. In de kelder van 67 is aan de straatzijde nog een ophogingslaag met een paalkuil gevonden uit de eerste helft van de 12e eeuw en verder dateren enkele afval- en mestkuilen uit de 13e eeuw. Zij vormen de enige archeologische aanwijzing van bewoning in de directe omgeving voor afgaand aan de baksteenfase. Uit de Late Middeleeuwen en de Nieuwe Tijd zijn verder enkele, soms zeer vondstrijke puin-, afval- en beerkuilen aangetroffen. De meest spectaculaire vondst tijdens de opgraving betrof een derde, buitenste gracht van de in aanleg laat 9e-eeuwse ringwalburg van Zutphen. (zie afbeeldingen. 2, 4, en 5) Het blijkt nu dat de vroegmiddeleeuwse versterking rondom Zutphen een stuk forser moet zijn geweest dan tot nu toe aange toond kon worden. Er waren al vermoedens dat er nog een derde gracht zou zijn, maar voor het eerst kon deze gracht over zijn gehele breedte worden onderzocht. Niet voor niets trok deze bijzondere ontdekking veel aandacht van de media, waarbij vooral belangstelling was voor de menselijke bot- resten die in deze gracht waren gevonden. Uit het fysisch-antropologisch onderzoek van Frits Laarman (ROB) en Erica Rompel- man (AAC/UvA) blijkt het te gaan om het incomplete skelet van een volwassen vrouw met een opmerkelijke beschadiging aan het bekken door een scherp voorwerp. Hoe is dit skelet uiteindelijk in de gracht terechtge komen? Was de vrouw eveneens een slacht offer van de vikingaanval in 882 waarvan tijdens eerdere opgravingen de stille getuigen zijn aangetroffen? Is het bekken beschadigd door een verwonding van een zwaard of bijl en hebben we inderdaad te maken met een vikingslachtoffer? Om op deze vragen een antwoord te kunnen geven zullen in dit artikel enige resultaten van het onderzoek verder worden toegelicht en zal het geheel in een breder archeologisch en historisch kader worden geplaatst.2 De ringwalburg van Zutphen heeft in een aantal publicaties al uitgebreid aandacht gekregen, ik zal hier daarom slechts een korte samenvatting geven.3 De ringwalburg van Zutphen bestaat uit een cirkelvormige vroegmiddeleeuwse versterking met in totaal een drietal droge grachten, mogelijk een tweetal tussenwallen en een hoofdwal.4 De ligging van deze grachten en wallen laat zich nog steeds herkennen door het halfronde straatverloop van de in elkaar verlengde lig gende Groenmarkt, Houtmarkt en Zaadmarkt. Oorspronkelijk zal de versterking geheel rond Zutghen

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 2