(sticker) Silstop Den Braven Van Ruysdael glas Hybriseal 1 PS Den Braven raam/deur Conclusie: Toch tocht! Zutp hen-Molmen taal Brakell-glas en Pilkington-glas (vwwv.pilkington.com) zijn goedkopere alternatieven van het Dörr-glas. Dit zijn nieuwere HR-glassoorten van 80 a 90 per vierkante meter exclusief BTW. De isolatiewaarden komen ongeveer overeen met Dörr. Er zit echter geen garantie op. En dat is een groot nadeel ook voor de schilder/ aanne mer, die het moet plaatsen. Hij draait namelijk op voor de garantie. Hij durft het daarom vaak niet in de oude ramen te plaatsen. Alleen als er nieuwe ramen moeten komen past hij het toe. Hij kan dan voor de zeker heid ook stiekem de sponningen wat groter maken. Ook goede oude ramen dreigen zo in de container te komen. En de sponningen kloppen niet meer. Geen grote ramp dit laat ste; toch jammer. Ruysdaelglas (www.vanruysdael.com) Van Ruysdael Techniek en Glas uit Delft maakt ook dun isolerend glas maar dan massief, zonder spouw: gelaagd glas. De warmteiso- latie worden verkregen door o.a. meege- smolten edelmetaalcoating; de pvb (polivinyl butiral)-folie levert een verhoogde veiligheid en geluidwering. De stralingswarmte reflec teert als het ware terug naar binnen. Het glas is dun en heeft dus geen randen in zicht. Ook dit glas wordt geplaatst in plastische stopverf. Het is net zoals het Dörrglas ook verkrijgbaar in getrokken uitvoering; dus niet dat strakke moderne foutloze floatglas. De geluidsisolatie van dit glas is 33 dB afhankelijk van de uit voering/dikte. De warmte-isolatiewaarde van het glas is weliswaar een stuk geringer dan de hiervoor genoemde glassoorten: U 3 a 3,5 W/m2K. Extra isolatiewinst zit 'm hier echter in de randen. Bij eerste glassoorten hebben daar nauwelijks isolatie vanwege de daar aan wezige randafwerking. Vooral bij veel kleine ruiten levert dat voordeel. De prijs van dit glas is ca 100 a 110 per vierkante meter exclusief BTW. Ruysdael geeft geen garantie op zijn producten. "Nergens ter wereld wordt garantie gegeven op enkel glas; glas met metaalcoating of gelaagd glas, hoewel er zeer lange goede ervaringen mee zijn", zo wordt gemeld. Daar zit wat in; de ruiten kunnen niet lekken, omdat er geen spouw is. Toch gaat het om een vrij nieuw product en als het zo beproefd goed is, waarom dan geen garantie? Dwarsdoorsnede van het Ruysdaelglas in een bestaande glassponning. Duidelijk is de kit zien die toegepast wordt als de oude stopverf. afbeelding Ruysdaelglas Dun isolatieglas toegepast in bestaande glassponningen met kit. Alle genoemde producten zullen wel worden toegestaan in monumenten, maar wel afhan kelijk van de situatie; niet altijd alles overal. Het Dörrglas is een duur raspaartje wat veel verzorging behoeft en op termijn enige gas/ isolatiewaarde verliest. Om de 5 jaar-garantie te behouden, moet je bij dat dure Dörr toch wel heel wat doen. De goedkopere alterna tieven van Brakell en Pilkington moeten zich eerst nog maar 's bewijzen, zo ben ik van mening. Al met al presteert het Ruysdaelglas zowel akoestisch als thermisch wat minder dan de andere soorten, maar toch nog heel redelijk, vooral bij kleinere afmetingen. Het is probleemloos glas, wat het meest oogt als historische enkel glas. Waarschijnlijk zal dit glas bij vervanging in monumenten in nage noeg alle gevallen acceptabel zijn. Bedacht moet worden dat te hoge warmte- isolatie van glas condensrisico's heeft. De temperatuur van het glasoppervlak wordt dan hoger dan de rest van de gevel, waardoor de condens zich verplaatst naar ongewenste plaatsen als bijv. stucwerk, vloer- of dak balkaansluitingen. Dit geeft kans op stank, schimmel en/ of houtrot. Ook deze nieuwe glassoorten lossen het tochtprobleem van die oude schuiframen niet op. Een aantal van die ramen dan toch maar vastzetten? "Er is een tochtdicht schuifraamsysteem met handhaving van het bestaande kozijn en raamhout.", zo meldt Ruysdael. Daar willen we graag in de toekomst nader kennis mee maken. We willen immers graag die mooie slanke oude schuiframen van dat onverbeterlijk goede oude grenenhout behouden? J.K. Blanksma, bouwtechnisch medewerker Monumentenzorg 11 NB De genoemde richtprijzen zijn uit 2004, exclusief BTW, inclusief de kosten van het kit/lijm en plaatsen etc. Deze zijn slechts gebruikt om een indruk te geven van de kostenverschillen per product.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 11