solatieglas in monumenten De Zutphense monumentennota is duidelijk: 'De glassponning van raamhout en roeden zijn in oudere panden gemaakt voor enkel glas, gezet in stop verf; plaatsen van dubbele beglazing vergt vaak een dusdanige aanpassing dat het karakter van de ramen verstoord wordt. Aan de binnenkant van het raam geplaatste voorzetramen zijn in zo'n geval de beste oplossing'. Achterzetbeglazing Nieuwe producten A Maar toen kwam de oliecrisis in de jaren '70 en de stookkosten schoten omhoog. Ook monumentenbewoners raakten in die tijd gewend aan de 'luxe' van CV en wilden niet meer op de tocht zitten. Die mooie schuifra men tochten namelijk behoorlijk. De keuze is lastig. Het bekende isolatieglas past niet in die ramen. De glassponningen zijn te klein. Als je de oude ramen vervangt door exemplaren van dikker hout, krijg je vaak van die lelijke zware roeden. Bovendien moeten de gewichten worden verzwaard. Afgezien van de ruzie die je vervolgens krijgt met monumentenzorg blijft het grootste probleem de tocht door de kieren. Want wel of geen isolatieglas: 60 a 70% van het warmteverlies gaat door de kieren van het traditionele schuifraam. Dicht- kitten dan maar? In veel gevallen kan dat een oplossing zijn, maar bij woonhuizen dan vaak in combinatie met achterzetbeglazing. Ten minste één raam per vertrek moet toch open blijven. Bij Rijksmonumenten kan weliswaar ontheffing worden gegeven van de isolatie- regels van het Bouwbesluit, maar ook in een monument heb je frisse lucht nodig. Achterzetbeglazing is er in vele soorten: verti caal schuivend (Metaglas in Tiel), horizontaal schuivend (Eland Brandt) of scharnierend aan de zijkant (bv. Isoglas uit Haarlem). Goede systemen, maar vaak niet mooi. Het glas is immers meestal gevat in al dan niet gemoffeld aluminium. Deze aluminium profielen kun nen echter in alle kleuren gespoten worden, dus ook die van het aanwezige raamhout, waardoor deze nauwelijks opvallen. En als je vitrages toepast, zie je ze al helemaal niet meer. Er is echter nog een ander nadeel: er is een kans op houtrot als gevolg van condens tussen de beide ruiten. Er moet daarom een beetje ventilatie tussen de beide ruiten zijn om Met dun isolatieglas kan een bewerkelijke, fijn gedetailleerde raaminvulling zoals dit voorbeeld in Gent behouden blijven. Foto J.S. Krijnen De uitvoeringsvoorwaarden van de monumen tensubsidieverordening waren strenger: geen isolatieglas in monumenten! Deze oplossing blijft echter voor veel monumenten, maar vooral voor veel monumentenbewoners een probleem. Het is voor velen kiezen uit kou en lawaai of het kijken naar lelijke achterzetra men. Of verhuizen naar Leesten? Dat nooit! Eeuwenlang zijn in monumenten schuiframen in variaties toegepast, vanaf de late 17e eeuw tot begin twintigste eeuw: een echt succes nummer. De ranke roeden zorgen voor een prachtige royale hoge lichtval in de vertrekken erachter. Die mooie hoge ramen geven een pand allure. Ze zijn redelijk makkelijk te ope nen met behulp van gewichten weggewerkt in de kozijnstijlen als tegenwicht. dit probleem te voorkomen. Maar die gaatjes gaan vaak weer dichtzitten door vuil of door per ongeluk dicht schilderen. Opletten dus. Voor veel monumentenbezitters is dit een onoplosbaar probleem. Dan toch maar kiezen voor nieuwbouw? Wellicht is er nu een alternatief, ook voor met name bewoners aan drukke wegen zoals de Coehoornsingel. Er zijn namelijk de laatste jaren een aantal nieuwe producten op de markt, die (soms gedeeltelijk) oplossingen kunnen bieden, ook bij lawaai. Onder andere Monumentenzorg Zutphen heeft de laatste jaren deze producten onderzocht op hun toepasbaarheid in monumenten. Bij een paar panden in Zutphen zijn deze producten bij wijze van proef toegepast. Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft zich in die nieuwe producten verdiept; de resultaten heeft zij in oktober 2004 gepresenteerd bij een Glassymposium in Nijmegen. Hieronder wat resultaten van een en ander. Dörr-HR-isolatieglas (www.kwartsenco.nl) Dit is een Duits product waarmee in Duitsland al behoorlijk wat ervaring mee is opgedaan. Het is isolatieglas met een dikte van 10 of 11 mm, met smalle randen van ca. 9 mm, die passen in oude sponningen van slechts 10 x 17 mm. De spouw is 4 mm en heeft een gas- vulling, waardoor een hoge warmte-isolatie wordt bereikt: U 1,9 W/m2K (hoe lager hoe beter). De maximale ruitafmeting is hierbij ca 0,5m2. Als buitenruit kan voor getrokken of andere types historisch glas worden gekozen. De wering van verkeerslawaai is heel behoor lijk: ca. 34 a 35 dB. De binnenrand kan in elke kleur worden geleverd, waardoor het bijna onzichtbaar is. De dubbele spiegeling door de beide ruiten blijft zichtbaar. Het glas moet geplaatst worden in een stopverfvervangende kit, die er uitziet als de bekende oude stopverf. Het kan dus geplaatst worden in de oude historische vensters! En dat is een monumen- tenzorger wat waard. De prijs van dit glas is geplaatst ca. 150 a 160 per vierkante meter exclusief BTW. Om 5 jaar garantie te krijgen, moet het glas volgens een lijm, kit en verfsysteem worden behandeld. Bovendien moet het glas elk jaar worden geïnspecteerd. En daarmee wordt dit glas toch wel duur. Zutghen 10

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 10