we kathodische bescherming Kathodische bescherming Zutp hen-Molmen taal Het aanbrengen van de zinkstroken met gel is voor een combinatie van de andere 3 oplos singen. Begonnen is met de aanpak van de oorzaak: er is een ventilatieopening gemaakt in de kelderwand, waardoor de afvoer van condensvocht op de stalen liggers in elk geval verbeterde. Vervolgens is de instortingsdreiging van de keukenvloer aangepakt: dwars onder de stalen liggers is een nieuwe stalen balk aangebracht in de kelder. Nu moest nog het roestproces van de liggers worden gestopt. Zowel bij de gang- als bij de keukenvloer is verder kathodische bescherming toegepast. Kathodische bescherming wordt vaker toegepast om grote stalen constructies (bv tankers) te beschermen tegen roestvor- ming. Hier is gekozen voor, zoals ir. René Ackerstaff (Eco ReMain te Capelle, uitvoerend bedrijf) het noemt: "Galvanische bescherming van het staal" of "kathodische bescherming dmv opofferingsanodes" of gewoon "zink- hydrogel-anode (ZHA)". Dit ging als volgt: De stalen liggers zijn aan de onderkant voorzien van een strook zinkplaat. Deze zijn over de volle lengte met een (hydro-)gel als het ware geplakt op deze liggers en een deel van het metselwerk van het troggewelf. Met stalen nagels wordt vervolgens een galvanische verbinding gemaakt tussen zinkplaat en stalen ligger. Hierdoor komt het zink in corrosieve toestand, terwijl het staal in een niet corrosieve (katho dische) toestand komt. Met andere woorden: Keukenvloer van onderen; de extra ondersteunende balken zijn al aangebracht Tegelvloer van de keuken het zink offert zich op voor het staal, waardoor het staal wordt beschermd. Deze innovatieve methode is aantrekkelijk vanwege zijn eenvou dige doeltreffendheid. Aansluiting op stroom bron, met kans op kortsluiting, is niet nodig. Dit soort toepassing is nieuw. Daarom meet Ackerstaff regelmatig wat er exact gebeurt met de vloerliggers van Keukenvloer: klaar!. De stalen nagels voor de galvanische verbin ding tussen zinkplaat en stalen ligger zijn nog net zichtbaar mevrouw Waardenburg. Er zijn referentie elek troden ingebouwd waarmee de mate van bescherming kan worden aangetoond. De resultaten zijn tot nu toe zeer bevredigend: het corrosieproces is gestopt waardoor verdere aantasting van de profielen en scheurvorming in de buitengevels wordt voorkomen. 9

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 9