Fraaie vloeren gered met nieu Martinetsingel 7 Martinetsingel 7 is een prachtig pand met Jugendstil elementen op een al even prachtige locatie bij de Drogenapstoren, nu bewoond door mevrouw Waardenburg. Het is gebouwd in 1898 door Architect Van Loo en is onlangs terecht geplaatst op de Rijksmonumentenlijst. hout r"gg ewelf J.K. Blanksma bouwtechnisch medewerker monumentenzorg Zutphen met medewerking van Ir. R. Ackerstaff - Eco ReMain BV, Capelle a/d IJssel fhm1111111111111111111 Herenhuizen zoals deze hadden vaak een trog- gewelfvloer bestaand uit stalen I-profielen die ca. een halve meter van elkaar van muur naar muur liggen. Hiertussen is dan gewelfvormig metselwerk aangebracht. Martinetsingel 7 Het is een vloertype (met stalen liggers) wat veel is toegepast bij panden vanaf eind 19e eeuw, de tijd dat staal op grote schaal zijn intrede deed in de bouw. Boven op een derge lijke constructie werd in de hal vaak wit mar meren gangvloeren gelegd. In de keuken daar achter liggen vaak fraaie gebakken vloertegels. troggewelf -*■ tongewelf waarvan dc wclflijn een klein gedeelte van een halve cirkel is. Het heeft een geringe pijl en wordt in een reeks gemetseld tussen houten of ijzeren liggers. Toegepast b.v, over kelders. trocbwulfseh 1640 Den Haag, Huis aan de Bosch- rand. 6a^ Afbeelding uit: E.J. Haslinghuis - H. Janse, Bouwkundige termen. Verklarend woordenboek van de westerse architectuur- en bouwhistorie, Leiden 2001, 471 Zo ook hier. Deze stenen dekvloeren hadden een stijve ondergrond nodig om barsten in het dekmateriaal te voorkomen. Ze komen ook veel voor bij de monumentale panden aan de Coehoornsingel/ Rozenhoflaan etc. uit diezelfde tijd. Bij een inspectie van het pand door de monu- mentenwacht in juni 1998 kwam naar voren dat er ernstige problemen waren met deze beganegrondvloeren van Martinetsingel 7. Het ging hier ook om een troggewelfvloer onder hal, gang en keuken van de benedenwoning. Deze stalen l-liggers, zo'n 100 jaar oud, zijn vaak wat ingeroest, maar kunnen meestal nog prima mee. Maar de l-profielen van deze vloer waren ernstig ingeroest als gevolg van een zeer vochtige omgeving. Dit was zo ernstig dat de draagkracht ervan aanzienlijk was afgeno men, waardoor risico op ongelukken niet kon worden uitgesloten. Ook veroorzaakte de cor rosie in het lijf van de profielen een horizontale druk in de vloer waardoor er verticale scheuren in de gevel ontstonden. Er moest wat gebeu ren. In principe was er de keus uit de volgende Gang met fraaie marmervloer mogelijkheden: 1. Vervangen van de vloer. 2. Ondersteunen van de vloer. 3. Opheffen vochtprobleem. 4. Kathodische bescherming. Bij vervanging van de vloeren zouden de fraaie oorspronkelijke vloeren in hal en keuken ver dwijnen. Dit was in feite geen optie. Gekozen 8

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 8