Nieuwe regeling in 2005! Subsidiestop Monumentenzorg Zoals u wellicht in de krant gelezen heeft, is het subsidiebudget voor o.a. onderhoud en restauratie van monumenten en beeldbepalende panden uitgeput. Oude wet: Wet Stads en Dorpsvernieuwing Het was al enige tijd duidelijk dat de huidige regeling niet kon worden voortgezet. De Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing, op grond waarvan het Rijk aan de gemeente subsidie toekende, eindigt namelijk per 1 januari 2005. Inmiddels is het gehele gemeentelijke budget besteed. Nieuwe wet: Wet Stedelijke Vernieuwing*. Geen ondersteuning meer voor rijksmonumenten? Duidelijkheid in de loop van 2005 Goedkope leningen voor Ook de gemeente heeft voordeel Voordelen Zutphen-Moifflilmentaal Johan Blanksma Veel monumentenbezitters vroegen daarom dit jaar voor alle zekerheid maar vast subsidie aan voor het noodzakelijk onderhoud/ restau ratie van hun pand. Vooral deze zomer nam het aantal aanvragen onvoorzien snel toe. Ondanks het verhogen van het budget door een extra bijdrage uit "Vitale Stad", bleek afgelopen september dat toch helaas niet alle aanvragen konden worden gehonoreerd. Het Rijk heeft ter vervanging de Wet Ste delijke Vernieuwing ingesteld. Het betreft hier echter een bezuinigingsmaatregel: de bijbehorende budgetten zijn lager en er moet meer van worden gedaan. De Zutphense monumenten zullen het vanaf volgend jaar dus met minder geld moeten doen. Momenteel wordt bij de Gemeente Zutphen druk gewerkt aan het ontwikkelen van een goede nieuwe ondersteuningsregeling voor monumenten, die de oude Subsidieveror dening Stedelijke Vernieuwing 2002 gaat vervangen. Omdat er minder geld beschikbaar is zullen er keuzes moeten worden gemaakt. Eigenaren van rijksmonumenten kunnen gebruik maken van de faciliteiten van het Nationaal Restau ratiefonds (NRF). Het Nationaal Restauratie Fonds verstrekt voor rijksmonumenten heel De financiering van het onderhoud van de Zutphense monumenten is op die manier gewaarborgd en niet langer afhankelijk van de beschikbaarheid van (rijks-)subsidie- budget. Het mag duidelijk zijn dat het hier gaat om plannen die nu ambtelijk worden voorbereid. Zodra hierover meer duidelijkheid is te geven, hoort u dat via publicaties. Van de VROM-website: www.vrom.nl: Wet stedelijke vernieuwing. De Wet stedelijke vernieuwing (Wsv) komt in de plaats van een groot aantal bestaande regelingen, op grond waarvan voorheen de bijdrage aan gemeenten en provincies werd verstrekt. Die regelingen zijn: het Besluit op de stads- en dorpsvernieuwing, het Besluit locatiegebonden subsidies en het Besluit woninggebon den subsidies 1995 (zie onderaan deze pagina). De Wsv is per 1 januari 2000 van kracht en werkt, met uitzonde ring van de artikelen 17 en 18, terug tot en met 1 januari 2000. Bekijk of download de wet op Overheid.nl. gunstige restauratiehypotheken. Voor rijksmo nument-beherende instellingen, bijvoorbeeld het Wijnhuisfonds, is verder een nieuwe rijkssubsidie (BRIM-)regeling op komst, zo verzekert ons de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. MEERJARIG ONDERHOUDSPLAN? De gemeente onderzoekt of het mogelijk is een vergelijkbare financieringsregeling te maken voor eigenaren van gemeentelijke monumenten en beeldbepalende panden. VAN EEN DERGELIJKE REGELING: Ze is het uitgeleende geld niet kwijt, zoals bij subsidiering. Na terugbetaling van de leningen, kan het opnieuw ten behoeve van de monumen tenzorg worden uitgeleend: er ontstaat een "revolving fund". De voorbereiding van deze regeling kost veel tijd omdat veel partijen hierbij zijn betrokken: het Nationaal Restauratiefonds, Monumentenwacht Gelderland, lokale aannemers en ande ren. Het resultaat zal wel een betere regeling zijn. Beter voor het monument én voor zijn eigenaar. De voordelen: De eigenaar heeft niet de rompslomp van subsidieaanvragen/ eindafrekeningen om de paar jaar. Betaling van het onderhoud kan worden gespreid. Hij of zij heeft b.v. 10 jaar lang weinig omkijken naar zijn huis. Hij/ zij weet vooraf waar hij financieel aan toe is. De onderhoudskosten zijn laag, omdat steeds op tijd het nodige onderhoud plaats vindt. Een dergelijk onderhoudsabonnement verhoogt de waarde van het pand.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 7