Zutphense monumenten schoon, mét duiven! Duiven zijn leuke dieren; ze horen bij zo'n oude binnenstad. Eén nadeel: ze ruimen niet zelf hun rommel op. Hun poep tast de historische gebouwen aan; het vreet in de verf en de steen. En hun nesten verstoppen de riolering. Afmaken dan maar? In veel Duitse steden is men daar al enige tijd geleden van teruggekomen. Het bleek dweilen met de kraan open: er komen dan nog meer duiven terug! Zutphen-Mofgftlmentaal Johan Blanksma De duiventil na de onthulling op 27 oktober j.l., op de binnenplaats achter Sprongstraat 1, mooi bekleed met daktegels. foto Johan Blanksma - gemeente Zutphen Na Rotterdam en Amsterdam zijn we er in Zutphen nu ook achter. De oplossing is dui ven opnieuw onderdak geven. De meeste rommel blijft dan binnen. De grootste overlast in Zutphen is trouwens van de laatste 15 a 20 jaar. Vroeger zaten de duiven namelijk op de onbeschoten zolders in de binnenstad. Nu zijn die pandjes netjes gerestaureerd en zijn de daken beschoten. Maar de duiven zitten nu ontheemd op de nok te poepen! Drie hokken moeten er komen, zo heeft de Stichting Stadsduiven Zutphen berekend. 'De methode is beproefd adequaat, diervrien delijk en goedkoop', zo staat te lezen in het besluit van B&W, waarin bijdragen voor dit project worden toegezegd aan de stichting. Binnenstadondernemers en dierenbescher mingsorganisaties hebben trouwens ook fors bijgedragen aan deze oplossing. De foto van de eerste collectieve duiventil, hangend boven de Sprongstraat in de touwen van de hijskraan, stond in oktober in de Stentor. Maar dat was nog maar de kale houten kist. Het ontwerp is van Mas architecten (voor heen Tuns+Horsting Architecten); uitvoering Christiaans Bouwbedrijf. Beiden zijn tevens sponsors van het project. De eerste duifjes komen nu al nieuwsgie rig even binnen kijken, maar vliegen nog verschrikt weg als onder andere vrijwilliger Boudewijn Dalhuizen ze komt voeren. In de til staat nu tijdelijk een kooi, waarin een stel duiven eieren uitbroeden. De til wordt hun thuis en uiteraard ook voor hun broedsel; zij lokken zodoende hun soortgenoten naar binnen. Boudewijn gaat in de toekomst de meeste van de gelegde eieren omruilen voor nepeieren en houdt het hok op orde. De Sprongstraat zal er een stuk schoner van worden, zo leert de ervaring elders. Het kan echter nog wel een jaar duren voor dit merk baar is. Zichtbaar resultaat zal het hopelijk wat makkelijker maken om andere pandeige- naren in de binnenstad over te halen mee te werken aan het plaatsen van een tweede en een derde duiventil.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 3