Marspoortstraat 2 opnieuw versierd! I r. ii tnmnu Sinds eind november heeft het rijksmonument Marspoortstraat 2 (zuidelijke hoek met de IJsselkade) zijn gevelornamenten teruggekregen. Johan Blanksma -Hm111H H111111111111b Het gaat hier om een pand dat in 1859 is ont worpen door de toenmalige gemeentearchitect Langenberg; hij won terecht een prijsvraag met dit prachtige neoclassicistisch eclectische bouw blok. Zijn opvolger D.J. Itz realiseerde in 1862 dit ontwerp. Het pand werd toen in gebruik genomen als sociëteit. Door de combinatie van de ronding in de witte gevel met de rijke klassieke ornamentiek van balkon en dakrand, kreeg deze markante plek, een toegang tot de stad, een indrukwekkende invulling. Rond 1900 vestigde zich Hotel Bellevue in het pand. Daarna, op een onbewaakt moment, heeft het pand zijn 4 balkonvazen en de 5 dakrandornamenten verloren. Wellicht was de slechte staat van onderhoud de reden om de ornamenten te verwijderen. In 1998, tijdens het vooronderzoek voor een restauratie, doken oude foto's op waarop de ornamenten nog te zien waren. De nieuwe eigenaar, de heer de Graaf, diende een plan in om deze historische versieringen weer aan te brengen. We hebben niet kunnen ont dekken van welk materiaal de ornamenten waren gemaakt en in welke kleur ze ooit zijn uitgevoerd. Mogelijk waren ze van zink. Veel ornamenten en dakramen/ dakkapelletjes zijn in die tijd van zink, gietijzer of mortel gemaakt, zo meldde de heer Wiersma van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg in Zeist. Marspoortstraat 2 rond 1910. Het pand is dan in gebruik als Hotel Belle vue. De ornamenten zijn duidelijk herkenbaar. foto Stedelijke Musea Zutphen De hoge kosten weerhielden De Graaf aanvan kelijk zijn plannen uit te voeren. Mede dankzij een extra gemeentelijke subsidie, vanwege de bijzondere locatie en de aard van de recon structie, kon het project uiteindelijk toch wor den uitgevoerd. Voor de productie is gekozen voor Atelier Tolboom uit Leusden. Na een studie van de toegepaste vormen uit het midden van de 19e eeuw, is aan de hand van oude foto's van het pand de nieuwe detaillering bepaald. De kunstenaar, de heer Tol boom, is begonnen met het maken van de vormen in klei. Bij de vazen voor de balkon rand is gebruik gemaakt van een bestaande vaas, waarvan de deksel nog moest worden bijgemaakt. Deze kleivormen zijn overgebracht naar de Firma Artiprex in De Meern, waar men hiervan gietmallen heeft gemaakt. Deze mallen zijn uiteindelijk gebruikt voor het gieten van de ornamenten van kunst hars. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de elementen te maken van een goedkopere Jahn-gietbetonmortel. Bij nader inzien is toch hiervan afgestapt: kunsthars bleek niet alleen duurzamer; men kan hiermee ook fijnere details maken. Zutphen is nog wat mooier geworden! Het pand voor en na herplaatsing van de gevelornamenten. foto'sJ.K. Blanksma - gemeente Zutphen 2

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 2