Archeologisch onderzoek na Boerderij 't Loo Tot het eind van 2001 stond op het perceel Looërenkweg 1 boerderij 't Loo. De opstallen op het erf bestonden voor het grootste deel uit moderne bedrijfsgebouwen, daterend uit de laatste twintig jaar van de 20ste eeuw. Alleen het woonhuis en een schuur (stal) aan de straat waren van hogere ouderdom. De schuur en het woonhuis A Fase 1: midden 15e eeuw Door Michel Groothedde -Hn1111H VLAK VOOR DE SLOOP IN 2001 De schuur was zeer traditioneel van opzet en had een ietwat rechthoekige plattegrond. In de kopse gevels waren staldeuren aanwezig met kleine venstertjes aan weerszijden en een groot luikvenster in de top voor de bevoor rading van de vlieringzolder. In de zijgevel waren op regelmatige afstand stalvenstertjes aanwezig. Het gebouw werd gedragen door een constructie van grenen ankerbalkgebin- ten op poeren. Deze poeren waren door het wegrotten van de gebintstijlen regelmatig ver vangen en opgehoogd zodat een opeensta peling van handvormbakstenen, strengpers bakstenen en beton het eindresultaat was. Op de ankerbalken was een vlieringzolder aanwezig. Op de begane grond waren stal- boxen met een grub langs de centrale ruimte. De buitenmuren waren opgetrokken in kleine handvormstenen die lastig te dateren zijn. De schuur zal ouder zijn dan het einde van de 19e eeuw wanneer de machinale baksteen algemeen in zwang is. De schuur moet echter na 1832 zijn gebouwd want hij komt op de kadastrale minuut van 1832 nog niet voor. De kap, een zadeldak met wolfseinden, bestond uit rondhouten daksporen waarop oudhollandse pannen lagen. Er waren diverse reparaties aan het gebouw waar te nemen. De woning van de boerderij stond al enige jaren leeg en werd tot het eind toe gebruikt als onderkomen voor de archeologen, hun veldgereedschap en de vondsten van het onderzoek op de Looërenk. Het is een smal (ca. 5 meter, twee raamtraveën) en langge rekt (ca. 15 meter, vijf raamtraveën) gebouw onder een zadeldak dat dwarsgeplaatst stond ten opzichte van de (recent herbouwde) stal/ schuur. Daarmee is deze boerderij te typeren als een T-boerderij. Uiterlijk vertoonde de woning alle kenmerken van een woonhuis uit rond 1900. Het was een eenvoudig woonhuis van een begane grond en een zolder onder een zadeldak, gedekt met grijze verbeterde Hollandse pannen. Het dak stak met een windveer iets over de puntgevels. Aan de Zutphen lange zijgevel aan de noordzijde waren vijf ramen, waarvan de tweede van rechts een dichtgezette deur was. De nog functione rende voordeur zat links in de oostelijke kopgevel. Deze gevel kunnen we daarom de voorgevel van het pand noemen. Rechts van de voordeur was een nog een venster en daarboven twee ramen op zolder. De achtergevel vertoonde hetzelfde beeld met een dichtgespijkerde deur. Om het huis lag een tuin. Aan de zuidzijde sloot een forse bedrijfschuur aan op het woonhuis welke van zeer recente datum was. De schuur is her bouwd na een brand in 1980 die ook grote schade aan het woonhuis had aangericht. De kapconstructie en het gehele interieur van het woonhuis werd begin jaren '80 dan ook geheel vernieuwd. In de woonkamer stond een eenzaam ankelbalkgebint waarvan niet duidelijk was of het daar thuishoorde of dat het om nostalgische redenen daar kort na de brand van 1980 geplaatst was. Na de sloop van het woonhuis bleek dat het hele bouwdeel op funderingen stond van een voorganger met enkele bouwfasen. Deze funderingen zijn, voor zover nog ongestoord in de bodem aanwezig, vrijgelegd en onder zocht. Vanwege het gebrek aan bovengrondse bouwsporen is het slechts mogelijk een fase ring in hoofdlijnen te geven. De oudste bouwfase lijkt een rechthoekig grondplan te hebben beslaan dat min of meer overeenkwam met dat van de gesloop te woning. Met dien verstande dat het grondplan daar een meter van af week en de zuidwand samenviel met de aanbouw van de woning. De noordgevel van de woning lag dus een meter noordelijk van de noordwand van de oudste fase. Deze oudste fase zal nog grotendeels in vergankelijke materialen opgetrokken zijn geweest. De boerderij had echter wel een bakstenen gevel van 6,20 4 Boerderij 't Loo kort voor de sloop in 2001 vanuit het noordoosten 10

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2005 | | pagina 10