Paltsprijs 2003 naar "Wilten-panden" De Paltsprijs, Zutphense restauratieprijs Op 18 april jongstleden is met het openen van de manifestatie Zutphen op Zondag ook de Paltsprijs weer uitgereikt. Deze restauratieprijs wordt één keer per jaar vergeven ter gelegenheid van een voor de binnenstad van Zutphen onderscheidende restauratie of renovatie van een winkelpand, dat in het voorgaande kalenderjaar is gerealiseerd. In 1997 nam de stichting Zutphen Promotie het initiatief een prijs in het leven te roepen die als doelstelling had - en nog steeds heeft - om ondernemers in de schijnwerper te plaatsen, die zodanig in hun pand investeren dat het op historisch verantwoorde wijze meer allure krijgt. Zutphen-Mofgftlmentaal Door Meta Prins, gemeentelijke monumentencommissie Zutphen De voormalige Wiltenpanden, nu in gebruik door modezaak Nuy. Van links naar rechts Korte hofstraat 2, Houtmarkt 47, 49 en 51. De nieu we winkelpuien zijn ontworpen door KdW Architecten foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen Het is goed gebruik om de opening van Zut phen op Zondag door de wethouder te laten verrichten en hem bekend te laten maken welk pand de Paltsprijs 2003 krijgt toege kend. Met deze handeling worden de daarbij behorende stoffelijke bewijzen, zoals daar zijn een fraai gecalligrafreerde oorkonde, een muurschildje en een bescheiden geldbedrag, overhandigd aan de betreffende ondernemer. Uit drie genomineerde panden werd door wethouder K. Luesink de winnaar bekend gemaakt. De prijs voor het meest onderschei dende project ging naar de heer Leeuwen- De stichting waardeert de initiatieven van deze ondernemers zeer, omdat die er aan bijdragen het aantrekkelijke karakter van de stad danig te versterken. De historische bin nenstad van Zutphen kan immers elke impuls gebruiken om zich nog verder te ontwik kelen en sterker te positioneren als unieke winkel- en verblijfsstad. De prijs, die de naam Paltsprijs kreeg, herinnert aan de functie van de nederzetting Zutphen in de negende, tiende en elfde eeuw. Op het 's-Gravenhof bevond zich een keizerlijke palts, een tufstenen romaans gebouw, dat omstreeks 1050 werd gebouwd in opdracht van de Duits Roomse Keizer Hendrik III (1040 1054) als locaal statement van keizerlijk gezag. Later was de palts in gebruik bij de graven van Zutphen, in eerste instantie bestuursambtenaren van de keizer en vervolgens de graven van Gelre. Om de prijs te kunnen toekennen was en is beoordeling nodig van openbaar toegankelijke panden die in het voorafgaande jaar na een fikse renovatie zijn opgeleverd. De beoordeling wordt gedaan door een door de stichting Zutphen Promotie benoemde jury, die bestaat uit de volgende personen: mevrouw Prins, deskundig adviseur van de gemeentelijke monumentencommissie de heer ten Anscher namens het Wijnhuisfonds de heer Riemens van het Stads- en Streekarchief namens de Gemeente Zutphen de heer Christiaans namens Ondernemers vereniging Zutphen tot slot de stichting Zutphen Promotie, vertegenwoordigd door de voorzitter van de jury. De jury plaatst een oproep in de Zutphense Koe rier om ondernemers op de mogelijkheid te wij zen hun pand voor de Paltsprijs voor te dragen. Daarnaast dragen de individuele leden van de jury panden voor die hen zijn opgevallen. Vervolgens worden de panden uitgebreid bekeken en maken de individuele leden van de jury hun eigen voorkeur bekend. Daarna wordt getracht consensus te bereiken over de nominatie van een drietal panden waaruit uiteindelijk de winnaar moet worden gekozen. Net als in alle voorgaande jaren is ook dit jaar weer de beno digde concensus in goede harmonie tot stand gekomen en kon mevrouw Prins aan de slag met het opstellen van een uitgebreide en zeer deskun dige beschrijving van de betreffende panden. Albert Dekker, voorzitter jury Paltprijs.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2004 | | pagina 9