De "Vliegloods" aan de Hav A De noordzijde van het Zutphense spooremplacement wordt momen teel gedomineerd door de pak huizen en kantoren van de firma Reesink. Onlangs heeft Reesink al haar activiteiten naar Apeldoorn verplaatst en zijn de gebouwen Beschrijving en bouwgeschiedenis dat onder meer handelt in stalen foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen constructieonderdelen voor de bouw had ook een zeer grote hal in gebruik, de zoge naamde Vliegloods. Dit artikel is het resultaat van een verkennend onderzoek naar de oorspronkelijke functie en herkomst van deze Vliegloods1 in opdracht van de gemeente lijke monumentencommissie. Dit is gebeurd in het kader van de procedure tot mogelij ke aanwijzing van de loods als rijksmonument. Op moment van schrijven is de uitkomst van deze procedure nog onduidelijk. Door Jeroen Krijnen -Hn111H Zutphen De Vliegloods is een gebouw met een grond plan van ca. 60 x 68 meter. Het is in 1921 gebouwd2 en is oorspronkelijk georiënteerd geweest op de in 1969 gedempte Noorderha ven3. Het grondplan bestaat uit een centrale lichtstraat met links en rechts grote overdekte zijvleugels, afgedekt door flauw naar de zij kanten afhellende daken. Deze vleugels staan constructief op zichzelf en zijn met elkaar verbonden door middel van de lichtstraat. De zijmuren zijn opgebouwd uit een stalen vak werk, opgevuld met halfsteens metselwerk. Opvallend is dat beide zijvleugels ten opzichte van elkaar één travee van het stalen vakwerk verschoven zijn gebouwd. Dit verschil is aan de zijde van de gedempte Noorderhaven nog steeds aanwezig. De rechtervleugel is bij de bouw reeds met een extra beuk uit gevoerd. Een forse samengestelde stalen onderslagbalk, rustend op stalen kolommen vangt de vakwerkliggers voor het dak van deze uitbreiding op. De stalen kolommen hebben in het verleden een ondersteuning met dubbele stijlen vervangen. In 1931 is het gebouw aan de Havenstraat-zijde door ir. H. v.d. Broek uit Rotterdam (later geassocieerd met Bakema) uitgebreid zodat de typische sprong in de plattegrond aan die zijde werd opgeheven en het gebouw met een gerende gevel in de rooilijn van de Havenstraat kwam te staan. Twee vakken van de oorspronkelijke buitengevel zijn inpandig nog volledig intact, van de overige vakken is het metselwerk ver wijderd, de stijlen zijn echter nog aanwezig. In de jaren 1960 het gebouw aan de west zijde (links) nogmaals uitgebreid, waarbij het verloop van de aangrenzende zijstraat moest worden verlegd en enkele pakhuizen moesten worden gesloopt. leeg komen te staan. Het bedrijf Afb.1. Voorgevel Vliegloods, Havenstraat Afb.2. Achterzijde Vliegloods, Noorderhaven, ca 1965 foto coll. Stedelijke Musea Zutphen Afb.3. Centrale lichtstraat in de Vliegloods foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen 1 Met dank aanC.J. Willems, H.P. Boer en M. Groothedde voor tips en informatie 2 Besluit B&W 18-01-1921 3 J.S. Krijnen, Cultuur-historische waardestelling Havenstraat/Noorderhaven e.o. de 'Reesinkpanden'. Bebouwing en ruimtelijke context, Gemeente Zutphen 2001, 10 4 Adres: Enschedesestraat 127, 7552 CR Hengelo. In het gebouw is een bouwmarkt gevestigd. Met dank aan dhr R. Vossebeld - Nederlandse Federatie voor Luchtvaartarcheologie - voor het beschikbaar stellen van benodigde gegevens.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2004 | | pagina 6