Aangename verrassingen in het oude stadhuis De verbouwing van het oude stadhuis is momenteel in volle gang. In de wetenschap dat het hier om een middeleeuws complex gaat, liggen interessante vondsten in het verschiet. Dat dit geen loze verwachting is, bleek uit de vondst in het middelste pand van het stadhuis van een beschilderd moer- en kinderbintenplafond uit ca. 1450 en een muurschildering uit ca. 1600. Zutphen-Molmen taal Door Jeroen Krijnen Het beschilderde plafond is opgebouwd uit vier eiken moerbalken, waarop deels eiken kinderbinten steunen. Op dit geheel liggen de planken van de zoldervloer. Ofschoon voor de start van de werkzaamheden wel bekend was dat het ging om een oude balklaag, werd in het duister getast omtrent de afwerking. Pas na verwijdering van tussenwanden, voorzetwanden en steen- gaasplafonds uit 1953-55 kon een ongehin derde blik op de oude constructie worden geworpen. Op de onderzijde tekenen zich diverse sporen van verdwenen kamertjes en bijbehorende verflagen zich af. Een deel van het plafond is gedurende de eeuwen echter onbeschilderd gebleven, althans op het eer ste gezicht. Bij nadere beschouwing bleken de moerbalken een zeer oude decoratieve afwerking te hebben. Deze bestaat uit een overhoekse witte bies op elke hoek over de volle lengte van elke balk, aangevuld met een lunet bij de oplegging van de balk in de muur. Oorspronkelijk hebben de moerbalken gerust op een houten console, waarvan de sporen zich op de onderzijde van de balken nog aftekenen. Het lunet sluit daardoor niet aan op de muur, maar zo'n dertig centime ter er vanaf. Bij nadere beschouwing bleek in elk lunet nog een zeer fijn geschilderd natuurlijk motief aanwezig te zijn. Het geheel maakt zeer waarschijnlijk deel uit van een meer omvangrijke decoratie uit de tijd van de nieuwbouw uit circa 1450. Een tweede belangwekkende vondst is een muurschildering op de begane grond, die toevallig werd aangetroffen achter een gemetselde voorzetwand. Het gaat om een beschilderd muurdeel van ca. 2 meter breed en 2 meter hoog. De beschildering is in het verleden met diverse lagen witselkalk over geschilderd en gaandeweg vergeten. Bij het slopen van de voorzetwand scheen er kleur door de witsellagen heen en hier en daar had de witselkalk losgelaten. Reden om een specialist in te schakelen, die het geheel uit rond 1600 dateerde. Op moment van verschijnen van deze editie wordt de muur schildering gerestaureerd, hetzelfde zal met het plafond gebeuren. Meer hierover in een volgende Zutphen MoA/L/mentaal. Eén van de aangetroffen oude moerbalken bij de oplegging in de muur. Goed zichtbaar is de ongedecoreerde plek aan de onderzijde van de balk, die de plaats markeert van een in het verleden verwijderd sleutelstuk. foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen 5

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2004 | | pagina 5