Restauratiefonds hypotheek Helder, eenvoudig en vooral snel Aanleiding Restauratiefonds-hypotheek Enkele belangrijke kenmerken van Doelgroep Snel duidelijkheid Informatie Daarnaast kunt u terecht bij de Door Jaap Vernhout - Bureau Monumentenzorg gemeente Amersfoort f1111111111111h- Met de 'Restauratiefonds-hypotheek' heeft het Nationaal Restauratiefonds (NRF), op verzoek van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, een nieuwe financieringsvorm op de markt gebracht. Voor veel eigenaren van rijksmonumenten betekent dit een eerste kennismaking met het veranderende instandhoudingregime voor de rijksmonumenten. In de brief van de toenmalige staatssecre taris Van der Ploeg van december 2001 werd de complexiteit van de regelgeving als voornaamste oorzaak aangegeven voor het achterblijven van het tempo in de uitvoering van het landelijk restauratieprogramma voor de rijksmonumenten. Mede daarom heeft men gewerkt aan een subsidiestelsel waarin de eigenaar centraal staat en korte en heldere procedures stimuleren tot een kwalitatief hoogwaardig erfgoedbeheer. Sedert ruim een jaar kunnen met name ondernemers en woonhuiseigenaren de restauratie van hun rijksmonument voor een groot gedeelte financieren met een goedkope lening van het NRF. Deze zogenoemde res tauratiefonds-hypotheek is een laagrentende lening van 70% van de fiscaal aftrekbare kos ten met een bovengrens van 1 miljoen euro. DIT NIEUWE PRODUCT ZIJN; de rente is 5% onder de marktrente tot een minimum van 1% en ligt voor 10 jaar vast het betreft een annuïteitenlening met een looptijd van maximaal 30 jaar; extra aflossing is geheel boetevrij; lening is binnen een termijn van 5 jaar na restauratie overdraagbaar aan nieuwe eigenaar Eigenaren van rijksmonumenten, die hun res tauratie fiscaal kunnen verrekenen kunnen een beroep doen op de regeling. Van fiscaal ver rekenen is sprake als de restauratiekosten ten laste kunnen worden gebracht van het fiscale inkomen of van de fiscale winst. Of dat het geval is wordt bepaald door het Bureau Monu mentenpanden van de Belastingdienst (BBM) Restaureren betekent ook groot onderhoud. Rechter kapvoet en goot van Beukerstraat 45 tijdens recente werkzaamheden. foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen te Amersfoort. Om in aanmerking te komen voor de restauratiefonds-hypotheek, dient u voorafgaand aan de start van de restauratie een aanvraag, vergezeld van een restauratieplan, in te dienen bij het BBM voor de vaststelling van de fiscaal aftrekbare kosten. Het restauratieplan wordt opgesteld in overleg met de gemeente. Eén en ander in overéénstemming met de regels omtrent de vergunningverlening van de Monu mentenwet 1988. Binnen tien weken na de indiening van het verzoek verstrekt het BBM een bindende mede deling omtrent het totaal van de aftrekbare onderhoudskosten. Deze mededeling vormt de grondslag voor de hoogte van de restau ratiefonds-hypotheek. In combinatie met het belastingvoordeel wordt een groot gedeelte van de restauratiekosten gedekt. Bovendien biedt het NRF eigenaren de mogelijkheid om de belas- tingteruggave voor te financieren. Hierdoor kan al tijdens de restauratie over het geld worden beschikt. Desgewenst kan de financiering door het NRF worden gecompleteerd tot een Totaal financiering. Om in aanmerking te komen voor een restaura tiefonds-hypotheek moet de eigenaar aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo dienen onder andere de werkzaamheden "fiscaal relevant" te zijn en moet de aanvrager beschikken over een monumentenvergunning, die bij de gemeente kan worden aangevraagd. Sinds kort kan een restauratiefonds-hypo theek ook on line worden aangevraagd via de website www.restauratiefonds.nl. Deze site geeft bovendien alle informatie over de activi teiten van het Nationaal Restauratiefonds. VOLGENDE INSTANTIES: Stichting Nationaal Restauratiefonds Postbus 15 3870 DA Hoevelaken tel. (033) 2539439 of www.restauratiefonds.nl. Belastingdienst/Particulieren Amersfoort Bureau Monumentenpanden Postbus 4050 3800 EB Amersfoort tel. (033) 4505222 www.belastingdienst.nl Sectie Monumentenzorg afdeling Bouwen, Wonen, Monumentenzorg, Dienst Stadswerk, 's-Gravenhof 2 Postbus 41 7200 AA Zutphen tel. (0575) 587377 4

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2004 | | pagina 4