ns gevisualiseerd De Spittaalbuitenpoort De Marspoort Zutp hen-Molmen taal afbeelding). De prent wordt bewaard in het Stedelijk Museum. De afbeelding op de steen is een reconstructie van dezelfde situatie in de late middeleeuwen. Op de foto is te zien hoe de Blankentoren in 1997 aan het licht kwam onder het gesloopte Stedelijk Lyceum. (Spittaalstraat, ter hoogte van videotheek Videoland) Op deze plaats stond de Spittaalbuitenpoort. Het was een eenvoudig vierkant poorthuis met een spitsboogvormige doorgang en een puntdak. De poort werd omstreeks 1390 aan het einde van de Spittaalstraat gebouwd als onderdeel van de omwalling van de Spittaalstad (Polsbroek). Dit nieuwe stadsdeel werd echter niet volgebouwd. De Spittaalstraat ontstond als uitvalsweg buiten de 13e-eeuwse stadsom- muring van de Oude Stad. De straat is genoemd naar het klooster 'Spittaal' van de broeders van de orde van de Heilige Geest die zich bezig hiel- (Marspoortstraat, ter hoogte van huisnrs. 19-21) Op deze plaats stond de Marspoort, onder deel van de middeleeuwse stadsmuur. Deze poort werd omstreeks 1390 gebouwd aan het einde van de Groenmarkt ter vervanging van een oude Marspoort aan het einde van de Spiegelstraat. De poort werd de nieuwe uitvalsweg naar het westen via het IJsselveer en vanaf 1485 via de vaste brug over de rivier. De poort is genoemd naar de stadsweiden op de Mars aan deze zijde van de IJssel en de Overmars aan de overzijde. In 1533 en in 1 596 werden buitenpoorten voor de Mars poort gebouwd in de toen gemoderniseerde vestingwerken om de stad. De poort werd vanaf dat moment de Binnen Marspoort genoemd. De poort verloor zijn defensieve functie in de loop van de volgende eeuwen In 1820 werd de poort gesloopt. Tijdens de rioolvervanging in 1998 kwamen de funde ringen van de poort onder het wegdek aan het licht. De afbeelding op de steen is geba seerd op een pentekening van de beroemde tekenaar Jan de Beyer uit 1744. Net buiten de Binnen Marspoort lag in de 18e eeuw de overdekte vismarkt. werken van Zutphen. De afbeelding op de steen en streekarchief. Spittaalpoort, 1876 Foto Archeologie gemeente Zutphen '-2>eA£ASTJ>O ÖJIT ens VZSMARKT te Z UTPUEN 2 fff Marspoort en vismarkt, 1744 Tek. coll. Stedelijke Musea Zutphen den met de verzorging van zieken. Ook reizende pelgrims vonden hier tijdelijk onderdak, vandaar de naam Hospitaal of Gasthuis. Het klooster Spittaal was het begin van 750 jaar ziekenzorg in Zutphen. De Spittaalbuitenpoort werd in 1877 gesloopt tijdens de ontmanteling van de vesting- is gebaseerd op een foto uit 1876 waarop de poort en de aangrenzende muur is te zien kort nadat de aarden vestingwal is geslecht. De foto is een afdruk van een glasnegatief uit de col lectie P.L.J. Dullaert, eigendom van de Stichting Wijnhuisfonds en wordt bewaard in het Stads- 3

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2004 | | pagina 3