Colofon Spittaalstraat 42, schoenenzaak 12 Door Albert Dekker, voorzitter jury Paltsprijs 111111111b- in drie onderdelen opgevatte poortopening, die van buiten naar binnen gezien bestaat uit: een gepleisterde omranding die als buitenom lijsting fungeert met daarbinnen een omlijs ting van gezandstraalde glaspanelen en daar weer binnen een vrij zware in hout uitgevoer de omlijsting die het kozijn rond de winke lingang vormt. Zowel de schaal, de geleding, de sobere reclamevoering als de toegepaste materialen, kortom het ontwerp van deze pui vormt een goed voorbeeld van een moderne pui die opvalt vanwege zijn eigentijdse uit straling, maar tevens in evenwicht is met zijn omgeving en past bij het achttiende-eeuwse aanzien van het pand. VAN DE FIRMA HOETINK De Spittaalstad is in de veertiende eeuw ont staan. Langs de uitvalsweg, de Spittaalstraat geheten, verrees al vroeg een aaneengesloten lintbebouwing. De panden die aan beide zijden van de straat werden opgetrokken, waren vanouds gering van omvang. Ze hadden de bestemming van woonhuis en onderkomen voor kleine neringdoenden en ambachtslieden. De bebouwing bestonden voornamelijk uit huizen van één bouwlaag hoog, zoals nu nog kan worden waargenomen. Toen in de loop van de negentiende eeuw de handel zich van buiten naar binnen ging ver plaatsen, vanaf de markten naar een gebouw, werden ook diverse panden in de Spittaalstraat tot 'winkelhuis' ingericht. Vertrekken op de begane grond aan de straat werden tot winkel ingericht met daarachter en boven wonen. De tijdspanne waarin deze ontwikkelingen in de Spittaalstraat plaatsvonden, is aan de diversi teit van de architectonische stijlkenmerken en bouwmaterialen van de winkelpuien nog altijd af te lezen. Er komen in deze straat zowel win kelpuien voor in de zogeheten neo-stijlen uit rond 1900 en opvallend goed bewaard gebleven Jugendstil- of Art Decopuien uit het begin van de twintigste eeuw als puien met de karakteris tieke architectonische kenmerken van de jaren twintig en dertig van de twintigste eeuw. Nummer 42 heeft tot op heden zijn winkelpui uit de jaren dertig van de twintigste eeuw met handhaving van elementen uit het eerste decen nium van de twintigste eeuw goed behouden. Het pand dat zijn huidig aanzien in het laatste kwart van de negentiende eeuw heeft gekre gen, bevat waarschijnlijk in de kern nog oudere onderdelen. In 1905 werd dit pand voorzien van een nieuwe winkelpui, een zogeheten klinkna gelpui. De pui werd aan weerszijden afgesloten met stijlen van hardgebakken rode baksteen met bovenaan een bekroning in de vorm van een hardstenen kapiteel, waarop op sobere wijze aan de classicistische stijl ontleende siermotieven werden aangebracht. Aan de bovenzijde werd een stalen (klinknagel)puibalk gelegd die aan de bovenkant werd afgesloten met een profiellijst van rode baksteen. In 1934 werd de pui volgens de bouwtrant van die tijd vernieuwd. Er werd een nieuwe in hout uitgevoerde pui binnen de bestaande omlijsting van 1905 gerealiseerd van het type verdiept portiek met aan weerskanten een etalage en daarboven een zogenaamd bovenlichtfries: een doorgaande strook ramen met gekleurde glas-in-loodruitjes. In 1978 werd, zoals bij zoveel winkels in die tijd, net boven de etalages een diepe luifel opgehangen die de winkelpui als het ware in tweeën deelde en het bovenlichtfries aan het oog onttrok. Recent heeft deze winkel een renovatie onder gaan waarbij de karakteristieke architectonische Voor vragen over de verschillende aspecten van monumentenzorg kunt u met de volgende medewerkers contact opnemen: Dhr. J.K. Blanksma 0575-587377 subsidies Mw. A. Koster 0575-587326 vergunningen Dhr. J.S. Krijnen 0575-587376 bouw- en cultuurhistorisch onderzoek Dhr. J.J.P van Stiphout 0575-587309 administratief- juridische zaken Dhr. M. Groothedde 0575-510229 archeologie Deze uitgave wordt toegezonden aan belang hebbenden en geïnteresseerden. U kunt koste loos een exemplaar aanvragen of een abonne ment nemen. Bel hiervoor naar de eindredactie of anders naar bovenstaande nummers. ZUTPHEN MONU MENTAAL is een uitgave van: Dienst Stadswerk van de gemeente Zutphen, afdeling Bouwen, Wonen en Monumentenzorg, Postbus 41, 7200 AA Zutphen. Redactie: J. Kremer, M. Louwes, bijzonderheden van de pui uit twee verschillende perioden weer in het zicht zijn gebracht. De luifel is weggehaald, zodat de bovenlichtstrook met zijn gekleurde glas-in-loodruitjes, die in een voor de jaren dertig van de twintigste eeuw karakteristiek patroon zijn gelegd, weer zicht baar zijn. Ook de relatie tussen het bovenlicht en de etalages met in het midden de entree wordt weer in zijn geheel beleefd. De samenhang tus sen de omlijsting uit 1905 en de pui uit 1934 is niet alleen goed, maar ook fraai en dit is vooral te danken aan de kwaliteit van deze winkelpui. De detailleringen, die op de diverse onderdelen worden aangetroffen, zijn gespaard of zorg vuldig gerestaureerd. Ook het kleurenschema dat op de pui wordt aangetroffen, is historisch gezien juist voor de perioden waarin deze pui is ontstaan. Gegevens betreffende panden zijn ontleend aan: Inventarisatieformulier ten behoeve van de gemeentelijke monumentenlijst te Zutphen; gemeente Zutphen Bouwdossier afdeling Bou wen, Wonen en Monumentenzorg; gemeente Zutphen. Spittaalstraat 42 begin jaren tachtig van de twintigste eeuw. foto Stichting de Oude HBS M. Groothedde, J.S. Krijnen Eindredactie J.S. Krijnen, tel. (0575) 587376 Gratis losse exemplaren zijn eveneens verkrijgbaar op de volgende locaties: In de hal van het Stadhuis, 's-Gravenhof 2. Stadsarchief Zutphen, Spiegelstraat 13 Stedelijk Museum, Rozengracht 3 Druk en vormgeving Walburg Grafische Diensten Zutphen, oplage 1000 exemplaren

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2004 | | pagina 12