Straatliefde 'L>S it _ijS Toen ik in 1990 voor het eerst door de Marspoortstraat de Groenmarkt op liep, stond ik even aan de grond genageld. Een warme adembenemende opwinding schoot naar mijn hoofd: verliefd op een straat. Was het de warme besloten heid? Toch ook was er de ruimte met die bocht achter de Wijnhuistoren. Nieuwsgie rig werd ik naar verderop, óm de bocht. Hongerig naar meer struikelde ik vooruit over de basaltkoppen. De bestrating dwong mij kalm aan te doen. Bij het Ravenstraatje ergens kwam ik opnieuw tot stilstand; overweldigd door het decor van de Zaadmarkt met op het eind het machtige Bolwerk en de Drogenapspits daarachter. Hier wil ik nooit meer weg, schoot het door mij heen! Pas later kwam besef van echt en mooi bedrog: de nepgotische torenspits: maar ruim 100 jaar oud. Maar de liefde bleef. Bij de Korenbeurs ben ik toen naar binnen geschoten; ik dronk en kwam in een roes. Die nacht sliep ik voor het eerst met Zutphen in de Kloostertuin. Zutphen mist een levend plein, vindt het gemeentebestuur, geloof ik. En daar zit wat in. De markt is een raar soort straat; een brede, kromme, fantastische pleinstraat. Het moet anders; weemoed bekruipt mij. De Houtmarkt wordt een uitgevlakt voetgan gersdomein. Autoloze rust van vroeger keert weer. Weg kinderkopjes. Kunnen we ze niet nog ergens bewaren of hergebruiken in plaats van ze te verpatsen? Is er niet ergens in Zutphen zo'n plek die nog onthaast moet worden? Cornelis Zutphen-Molmen taal De bebouwing aan beide zijden van deze hoofdwinkelstraat wordt vanouds geken merkt door een compacte, voornamelijk aaneengesloten bebouwing van redelijk forse panden met sinds de negentiende eeuw een winkelbestemming op de begane grond en daarboven een woonfunctie. Het merendeel van de panden in deze straat is in de Late Middeleeuwen ontstaan en heeft tot ver in de zeventiende eeuw een middeleeuws karakter behouden. Aanvankelijk waren de panden voorzien van een topgevel, maar vanaf de Gevel Spittaalstraat 42 foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen De pui van Spittaalstraat 42, Jugendstil-kader met Art-Deco glas-in-lood foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen achttiende eeuw werden deze gewijzigd in een lijstgevel. Deze tendens zette zich vooral in negentiende eeuw voort. Ook veel panden in de Beukerstraat, waaronder nummer 20, kreeg in die periode een lijstgevel. Rond 1900 deed de mode zijn intrede om winkelpuien in de trant van de toen heersende stijlen te vernieuwen. De winkelpui Beukerstraat 20 onderging - voor zover te achterhalen - zijn eerste verbouwingen in 1919 in de toen karak teristieke neoklassicistische bouwstijl. In 1935 werd die echter alweer vervangen door een strakkere functionalistische stijl die vervolgens in 1964 en 1978 weer aan de smaak van die tijden werd aangepast. In 1985 vond een ver andering plaats, waarbij een nieuwe winkelpui voor de nummers 20 en 22 werd gemaakt: een doorgaande pui (als het ware een groot 'gat' met daarboven een zware luifel) die ononder broken doorliep over beide panden. In 2003 is deze pui vervangen door een nieuwe pui met een eigentijdse uitstraling waarbij ter hoogte van de begane grond individualisering van bei de panden heeft plaatsgevonden. In navolging van de visie betreffende winkelpuiharmonisatie heeft zowel nummer 20 als 22 een eigen aan zien gekregen: beide panden staan, zoals dat in het jargon heet, weer 'met beide poten op de grond'. De vernieuwing is in duurzaam materiaal uitgevoerd. Nummer 20 bevat de ingang tot de schoenwinkel. Deze ingang bestaat uit een 11

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2004 | | pagina 11