Beukerstraat 20/20a, schoenen zaak van de firma Engelen Houtmarkt 47, van de begane grond en de insteek liep. In 1928 werd zowel de pui als de bovenafsluiting van de gevel vernieuwd in de toen heersende stijl van de Amsterdamse School. Op de bega ne grond werd een nieuwe pui, bestaande uit twee etalages met in het midden een verdiept portiek, aangebracht die met een brede band van gepolijste zwart marmeren platen werd omlijst. Deze omlijsting werd ter hoogte van de insteek voortgezet in de vorm van een zwart gesausde gepleisterde band, waardoor er als het ware één hoge pui werd verkregen. De architectonische verschijningsvorm van de pui is tijdens de recent uitgevoerde renovatie gerespecteerd. De afmeting van de hoge pui is gehandhaafd. De nieuwe omlijsting die uit zwart-grijze hardstenen platen bestaat, omvat ook het driedelige bovenlicht zodat de vertika- liteit van de gevelindeling is behouden, maar tevens is versterkt. De insteek is verdwenen, want er is een laag plafond aangebracht. Men ervaart nog altijd de historische diepte van het pand, ook in de nieuwe winkel. De herenmo dezaak loopt door in het rechter belendende pand, maar is van nummer 47 gescheiden door een tussenmuur, waarin een doorgang is gemaakt. Hoewel het hier één zaak betreft, is zowel aan de pui als aan het interieur duidelijk af te lezen dat het om twee gebouwen gaat, conform het beleid dat 'individualisering' van panden tot doel heeft. Dankzij de renovatie van de panden (het derde pand is inmiddels ook gereed) op deze stedenbouwkundige zo belangrijke plek heeft de binnenstad op deze hoek van de Houtmarkt via een eigentijdse aanpak een nieuwe monumentale uitstraling gekregen die het karakteristieke stadsbeeld van de markten accentueert. Vermeldens waard is de aanwezigheid van een herge bruikte eiken balk met een gerestaureerde zestiende-eeuwse rankenbeschildering, die in pand nummer 49 een mooi plekje heeft gekregen. De balk is hiervoor, na voltooiing van de restauratie, enkele decimeters ingekort. De Beukerstraat vormt vanouds een belang rijke winkelstraat in het centrum van de stad. De straat maakt deel uit van het zogeheten Rondje. In de dertiende eeuw hadden zich hier al tal van handelaren en ambachtslieden gevestigd. De naam Beukerstraat is te danken aan één van deze ambachtelijke functies, want Beuker is afgeleid van het middelne derlandse, respectievelijk westduitse woord Bodiker en Budicker dat kuiper betekent. Nog steeds luidt de moderne Duitse vertaling voor kuiper "Böttger". burg van de firma Nuy, eigenaar van de pan den Houtmarkt 47 en 49, beter bekend als de "Wilten-panden". Onderstaand is het juryrapport van de win naar opgenomen, alsmede van de twee andere genomineerde panden, Beukerstraat 20 en Spittaalstraat 42. HERENMODEZAAK VAN DE FIRMA NUY De Houtmarkt, de middelste markt van de drie in de Late Middeleeuwen ontstane markten, onderscheidt zich van de andere markten doordat ze in een bocht is gesitu eerd. Wanneer men vanuit het westen via de Groenmarkt of via het zuidoosten over de Zaadmarkt het centrum inloopt in de richting van de Houtmarkt dan vormt de bebouwing aan deze markt een beeldbepalend gezicht waaraan de binnenstad veel van haar iden- titeitswaarde ontleent. In de eerste plaats neemt de Wijnhuistoren op de zuidwest hoek met de Lange Hofstraat een prominente plaats in. Maar vervolgens moet ook worden geconstateerd dat de monumentale panden daar tegenover op de hoek van de Houtmarkt en de Korte Hofstraat in hoge mate bijdra gen aan het karakteristieke stadsbeeld dat zo kenmerkend is voor de binnenstad van Zutphen. De Houtmarkt vormt onderdeel van het 'Rondje', de kring van de voornaamste winkelstraten in de binnenstad. De bebou wing op de Houtmarkt, vergelijkbaar met de bebouwing aan de twee andere markten, bestaat voornamelijk uit grote laatmiddel- eeuwse diepe en brede huizen. Nummer 47 behoort tot het zogeheten diepe huis dat in de veertiende eeuw is gebouwd. Het werd in de zestiende eeuw aanzienlijk vergroot door ophoging met een topgevel in renaissancestijl. Het pand, dat onderkelderd is, bevatte een begane grond met een insteek, een verdieping en een zolderverdieping gedekt door een kap met de nok haaks op de markt. Rond het midden van de negentiende eeuw is de huidige voorgevel tot stand gekomen en de zestiende-eeuwse kap gewijzigd. Het is aanne melijk dat dit rond 1860 zal zijn gebeurd toen de firma Wilten het pand kocht. De familie had zich reeds rond 1840 gevestigd op deze locatie om een manufactuurwinkel te beginnen. De winkel ontwikkelde zich tot een woninginrich tingzaak en werd met twee aan de rechterzijde belendende panden uitgebreid. Het is aan deze firma te danken dat de drie panden aan de Houtmarkt decennia lang met de naam de 'Wiltenpanden' werden aangeduid. Na het overlijden van de laatste Wilten in 2001 is het pand nummer 47 (met de overige twee pan den) via verkoop in andere handen gekomen. Kort daarna werd op zorgvuldige wijze begon nen met de ontmanteling van het inwendige en gestart met de vernieuwingen van zowel het in- als het exterieur. De bestemming winkel - zo ook van de andere twee panden - bleef gehandhaafd. Uit historische afbeeldingen is bekend dat de winkel met nummer 47 rond 1900 voorzien was van een hoge winkelpui in neoclassicistische stijl die over de volle hoogte De twee nieuwe puien van Beukerstraat 20 (links) en 22, ontworpen door KdW Architecten. foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen 10

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2004 | | pagina 10