tie van een "Dielenhaus Al 1» n I' JH TV T K Archeologisch onderzoek: De hutkom en de vikingaanval (ca. 850 - 882(?)) 1 Zutphen-Monumentaal 1 91 5 1 920 1 92 5 1 930 1 935 1 940 1 945 1 950 1 955 1 960 1 965 1 970 1 975 1 980 1 985 1 990 1 995 2000 2005 KuiperstraatLange Hofstraat en Waterstraat een hevige stadsbrand gewoed. Als reactie op deze en andere branden worden al snel stedelijke keuren uitgevaardigd dievoorwaar- den stellen aan nieuwte bouwen huizen. Het bouwen in baksteen in plaats van in hout wordt door de stad sterk gestimuleerd. Zo kreeg een inwoner van Zutphen bij het bouwen van een huis met vier stenen muren een gebakken dakbedekking (van holle en bolle pannen of daktegels) cadeau5. Deze sti mulering was niet uniek en was in de meeste Nederlandse steden gangbaar gedurende de late middeleeuwen. Na de middeleeuwen bleef het subsidiëren van het verstenen van huizen in gebruik. Zo is de regeling in de 17de eeuw ook nog toegepast na een stads brand in Lochem. Mogelijk is ook het houten huis Kolenstraat 7 omstreeks 1305 prooi van de vlammen geworden en vervolgens in baksteen her- IT Kolenstraat 7 in februari 2002 (Afb. 2) (foto J.S. Krijnen - gemeente Zutphen) bouwd. De aantrekkelijke stedelijke subsidie regeling zal zeker een stimulans zijn geweest. In de kelder van het pand is nog metselwerk van dit eerste huis aanwezig. Ook de linker- bouwmuur is nog grotendeels 14de-eeuws, de aanwezigheid van een deel van de linker geveltop van het huis maakt dat duidelijk. We weten daardoor ook dat het huis een kap met de nokrichting evenwijdig aan de straat moet hebben gehad. Het oudste grondspoor dat tijdens de opgra ving werd aangetroffen is een hutkom, waar van een groot deel zich in het schone lichtge le dekzand in het vlak aftekende. De hutkom was niet aan de straat georiënteerd maar lag daar schuin vanaf gekeerd. Het bouwsel dateert dan ook van voor de aanleg van de ringwalburg. Tot op heden was het onbekend dat de karolingische nederzetting van voor de aanleg van de ringwalburg zich tot zover noordelijk uitstrekte. Het kan natuurlijk zijn dat de hutkom hoorde bij een vrij liggend erf dat net noordelijk van de eigenlijke kern van de nederzetting rond het plein 's-Gravenhof lag. De omvang van de hutkom is berekend aan de hand van boringen in de profielen. De hutkom was 3,80 meter lang en 2,60 (Afb. 3) meter breed. Eén nokdragende paal is terug gevonden. De hoeken waren afgerond zodat we mogen veronderstellen dat de hutkom geen planken wand met hoekpalen maar een vlechtwerkwand o.i.d. gehad zal hebben. Vanaf het toenmalige maaiveld was de hut kom minimaal 55 cm diep, maarwaarschijn- lijk dieper. Opvallend is dat de vulling van de hutkom onderin anders is dan bovenin. De onderste vulling bestaat uit gemengd schoon lichtgeel en diverse kleuren vuil zand.6 De vondsten uit deze vulling dateren voor het merendeel uit de Romeinse tijd en de Mero- vingische tijd (2e-8e eeuw). Slechts enkele karolingische scherven van 'kogelpotten' 'verraden dat we hier in werkelijkheid met een 9e-eeuwse hutkom te maken hebben (afb. 4). De bovenste vulling echter is veel homogener en donkerder grijsbruin van kleur en bevat daarentegen wel vrijwel uitsluitend laat-karolingisch vondstmateriaal.7 Opvallend is dat het merendeel van de keramiekscherven verbrand is. In de hutkomvulling kwamen ook regelmatig kleine en grote brokken verkoold hout voor. Het lijkt er dus op dat de hutkom door brand is verwoest. De verklaring voor de twee verschillende vullingen lijkt de volgende: Omstreeks 850 groef men de kuil (de 'kom') voor de aanleg van de hut door oudere lagen met inheems-Romeins en vroeg-middeleeuws materiaal heen (dat het oudste stadsdeel rond het plein 's-Gravenhof reeds bewoond was vanaf de midden-Romeinse tijd was reeds bekend). - M Het gedocumenteerde opgravings- vlak (vlak 9) met de sporen van de 9e-eeuwse hutkom (spoor 12). De stippellijn reconstrueert de oor spronkelijke omvang van de hut. De Kolenstraat (het noorden) is links. (Afb.4) De auteurs bedanken de familie Net voor hun belangenloze mede werking tijdenshetonderzoek. Dit artikel is een bewerking van een eerdere bijdrage over het archeologisch onderzoek in Kolenstraat 7 dat in december 2002 verscheen in De Hunnepers en van de bijdrage in Nieuwsbrief Monumentenzorg 5, maart 2002, over de bouwhistorie van het pand. M. Groothedde, Zutphen, de ruimtelijke ontwikkeling van een vroege stad, archeologisch, historisch en historisch geografisch bekeken en vergeleken met andere vroegstedelijke nederzettingen vanaf de karolingische periode, Universiteit van Amsterdam/M. Groothedde, Zutphen 1991, 42-43; P. Bitter, Uit het bodemarchief van Zutphen II, in: Oud Zutphen 2, 1985 (4e jaargang), 39-47 M. Groothedde, De Leye. De bouwhistorische ontwikkeling van Lange Hofstraat21/Kolenstraat 1AteZutphen, in: Bijdragen en Mededelingen Gelre XCI, Arnhem 2000, 212-213 9

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2003 | | pagina 9