tphen Spittaalstraat 1 begane grond Zutphen-Monumentaal 3 1 91 5 1 920 1 92 5 1 930 1 935 1 940 1 945 1 950 1 955 1 960 1 965 1 970 1 975 1 980 1 985 1 990 1 995 2000 2005 Dateert Spittaalstraat 1 geheel uit de negen tiende eeuw, de bouwgeschiedenis is daarom niet minder interessant. Als rond 1830 het kadaster wordt ingesteld bestaat het huis al. Het heeft dan echter nog niet zijn huidige vorm en omvang. De kadastrale minuutkaart laat een L-vormig gebouw zien, dat bestaat uit een smal, twee traveeën breed deel aan de straat en een breder deel daarachter. Gezien de voor de vroege negentiende eeuw karakteristieke Empirevensters, schuifvensters met een brede middenstijl zal het huis niet ouder zijn dan het eerste kwart van die eeuw. Ook in het interieur bleven verschillende ele menten uit de bouwtijd bewaard zoals fraai getimmerde vensterbanken met vouwblinden in de kamer rechtsvoor. Op zolder bleef een dienstbodekamertje met bedstede bewaard. Het enige dakraam in het kamertje kon bij wijze van gordijn door een schuivend luikje worden gesloten. Helaas is het kamertje door onachtzaamheid bij de renovatie van het dak in de containerverdwenen. Ookvermeldenswaard zijn de kelders uit de bouwtijd waarin de keuken was onderge bracht, met daarin nog veel elementen zoals de resten van een fornuis en de keukenkast jes. Het huis had oorspronkelijk, althans op de verdieping, geen stucplafonds maar de een voudige enkelvoudige balklaag was in het zicht en de balken waren geschilderd. Op de begane grond waren waarschijnlijk wel stucplafonds, zoals blijkt uit de gang naar de achterdeur waar dit bewaard bleef. In 1847 werd de binnenhoek van de L-vormi- ge plattegrond bebouwd waardoor het huis een gesloten rechthoekige plattegrond kreeg. Wie nu op enige afstand in de Walstraat gaat staan kan de oorspronkelijke en latere vorm nog goed onderscheiden. Ondanks het feit dat het nieuwe metselwerk knap in het oude werd gewerkt is de naad tussen beide delen door een gering kleurverschil van de gebruik te bakstenen toch goed te zien. Hij zit tussen de linkse en middelste vensters. De dakkapel en rechterschoorsteen horen bij het huis van vóór 1847. De verbouwing betekende eigen lijk alleen het bijbouwen van een kamer op de begane grond en één op de verdieping. De gang werd verlengd naar de nieuwe buiten- gevel en de voordeur verplaatst. De middelste van de drie voordeuren in de linkerzijgevel is niets anders dan de oude voordeur, waarvan de panelen later werden vervangen door glas. In 1861 wordt een bestaand achterhuis bijge- kocht, waarschijnlijk achttiende-eeuws, dat toen ingrijpend werd verbouwd. De dakvoet werd verhoogd en de hoogte van de balk lagen aangepast aan die van het bestaande huis. Na het ontpleisteren van dit deel konden de plaats van de oude muurankers moeiteloos worden aangewezen. In 1885 lijkt het perceel aan de achterzijde enorm te worden vergroot en wordt een tuinkamer met een achthoekig prieel gebouwd, dat van een glazen dak voorzien moet zijn geweest. Inmiddels is dit zorgvuldig gerestaureerd, zij het dat het platte dak dat het prieel had voor de restauratie is gehandhaafd. Uit die tijd dateert ook de serre aan de ach terkamer met zijn opmerkelijke gietijzeren detaillering. Een zeer belangrijke verbouwing betrof die van 1905. Het hoofdhuis kreeg toen in grote lijnen de indeling, die het voor de restauratie had met drie afzonderlijke woningen: één woning op de begane grond en twee wonin gen op de verdieping. Vrijwel alle stucpla fonds en marmeren schouwen werden toen aangebracht. Uit de dichtgezette vensters in de tijdens de restauratie ontpleisterde achter gevel blijkt dat de indeling aan de achterzijde van het huis nogal werd gewijzigd. Vanaf de jaren twintig van de vorige eeuw was in de gebouwen achter het huis de drankenhandel annex limonadefabriekvan Onstenk gevestigd. De familie woonde in het huis en de oude mevrouw Onstenk heeft nog tot enkele jaren voor de restauratie de begane grond bewoond. Het grote belang van Spittaalstraat 1 is dat vooral in het interieur veel historische elemen ten bewaard bleven uit alle perioden waarin aan het huiswerd gebouwd. Het is in ieder geval de intentie van de huidige bouwers om zoveel mogelijk van dit interieur te sparen. 4

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2003 | | pagina 3