Het negentiende-eeuwse Zu 2 Zutphen-Mo[flf{lmentaal Wie nu vanaf de markten via de Pelikaanstraat in de richting van de Spittaal straat zou lopen en met de geschiedenis van Zutphen niet goed bekend is, kan bij de Martinetsingel aangekomen makkelijk de indruk krijgen de oude stad uit te lopen. Door Wijnand Bloemink 1820 1825 1830 1835 1840 1845 1850 1855 1860 1865 1870 1875 1880 1i 1890 1895 1900 1905 1910 Spittaalstraat 1 "begin jaren tachtig" (foto Stichting de oude HBS) Detail van één van de stucplafonds in het huis (foto J.S. Krijnen - gemeente Zutphen) Rechts over zijn schouders kijkend ziet hij een middeleeuwse stadspoort hoog boven de hui zen uitsteken en aan de andere kant van de straat is een stadsgracht, die weliswaar droog staat maar toch goed herkenbaar is. Daar- achterveel groen en negentiende-eeuwse bebouwing: rechts de kleine huisjes aan de Walstraat en links het statige Spittaalstraat 1. Pas verderop in de Spittaalstraat maakt de gesloten bebouwing en de huizen op smalle maar diepe percelen echter duidelijk dat we het middeleeuwse Zutphen nog steeds niet hebben verlaten. De Spittaalstraat ontleent zijn naam aan het dertiende-eeuwse ziekenhuis, het Spittaal, dat ooit aan het begin van de straat lag. Waar schijnlijk hoorde Spittaalstraat 1 en 3 bij het complex waarop het klooster tot 1370 stond. De onlangs ontdekte laat-13de-eeuwse voor gevelfundering onder Spittaalstraat 13en15 was mogelijk ook onderdeel van het Spittaal. Het huidige beeld met een open zone tussen de bebouwing aan de Spittaalstraat en de rest van de oude stad werd voor een belang rijk deel veroorzaakt doordat men in de vroege zeventiende eeuw besloot de Spittaal- stad, met daarin de straat die de buurt haar naam gaf, niet in de nieuwe hoofdomwalling op te nemen, maar een eigen verdediging te geven. Aan de nieuwe hoofdwal tussen de oude stad en de Spittaalstad werd middel eeuwse bebouwing opgeofferd in zowel de Spittaalstraat als de Laarstraat. De geschreven geschiedenisvermeldt in 1455 al het perceel van Spittaalstraat 1 en in 1474 blijkt voor het eerst dat er een huis op dit perceel stond. Het zou dus geen verba zing hoeven wekken als bleek dat achter de negentiende-eeuwse gevels van het huis een veel ouder middeleeuws huis schuil zou gaan. Toch heeft het bouwhistorische onderzoek van het huis duidelijk gemaakt dat dat niet het geval is. Weliswaar bleek de achtergevel na ontpleisteren voor een groot deel uit mid deleeuws materiaal te bestaan, maar nadere bestudering maakte duidelijk dat het hier om hergebruikt sloopmateriaal ging. Het onderzoek naar de bouwgeschiedenis van het huis is tweeën verdeeld. Het eerste deel werd in augustus 2000 uitgevoerd. Het huis stond toen leeg, verkeerde deels in een deplo rabele staat en de door bureau Lantschap uitgevoerdewaardestelling had de bedoeling aan de restauratieplannen enige sturing te geven. Inmiddels is deze restauratie in volle gang en werd het huis verschillende malen bezocht om aanvullende informatie te verza melen om het beeld dat we hebben te com pleteren. Nu door Buro 02, de rechtsopvolger van de bouwhistorische poot van Lantschap.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2003 | | pagina 2