rr 3 f Diele Slot Zutphen-Monumentaal 1 91 5 1 920 1 92 5 1 930 1 935 1 940 1 945 1 950 1 955 1 960 1 965 1 970 1 975 1 980 1 985 1 990 1 995 2000 2005 Van de topgevelindeling vóór de wijziging zijn twee aanzetten gevonden, maar deze bie den te weinig aanknopingspunten voor een betrouwbare reconstructie. Gezien de aan wezigheid van de bakstenen kloostervensters zou een zogenaamde Gelders-Overijsselse gevel tot de mogelijkheden kunnen behoren. De eigendomsgeschiedenis en de consoles onder de tweede verdiepingsbalklaag sug gereren echtereen bouwjaarvan omstreeks 1640, wat gelet op andere voorbeelden in en om Zutphen laat mag heten voor een Gelders-Overijsselse gevel. Daarom bestaat de mogelijkheid dat toen een trapgevel is gebouwd. Voor de achtergevel is een baksteenformaat gebruikt dat voor tien lagen 66 centimeter telt. Dit is een maat die past bij de 17de eeuw. Opmerkelijk is het dat de stenen afwis selend in staand dan weer in kruisverband zijn gemetseld. Van staand verband wordt over het algemeen aangenomen dat dit globaal tussen 1350 en 1550 werd toegepast. Er zou theoretisch sprake kunnen zijn van een metselaar die gewend als hij was te doen, vertrouwd was met staand verband en bij het nieuwe kruisverband van tijd tot tijd verviel in oude gewoonten. Op foto's die zijn genomen voor het vertinnen van de zij- en achterge vel is goed te zien dat deze gevels in keurig verband de hoek om zijn gemetseld, waarbij klezoortjes op de hoeken zijn toegepast. A Lange Hofstraat 31 heeft nog een "Diele" aan de straat. Let op de hoge vensters in vergelijking tot de buurtpanden. (Afb.18) (foto gemeente Zutphen) Kenmerkend voor de 17de-eeuwse bouw campagne is behalve de huidige gemetselde gevels en aanwezige zijmuren ook de ruimte lijke opzet van het huis. Het heeft een hoge begane grond gehad van ca. 6 meter met een insteekverdieping. Devloerbalkenvan de enkelvoudige balklaag van de eerste ver dieping zijn oorspronkelijkvanaf de begane grond zichtbaar geweest en zijn voorzien van houten consoles met ojiefprofilering. Een dergelijke grote en hoge ruimte op de begane grond aan de straatzijde is kenmerkend voor het zg. "Dielenhaus"9. Dit huistype is tot ver in de 17de eeuw in grote delen van noord west-Europa verspreid geweest(afb. 18). De Diele heeft vrijwel altijd een multifunctioneel karaktergehad alswerkplaats, handels ruimte met een representatief karakter en als woonruimte. In sommige Nederlandse litera tuur wordt daarom ook wel de term "huis" gebruikt als men de "Diele" bedoeld10. Vanaf de 19de eeuw werd in dit huisgedeelte vaak een winkel uitgebaat. De Diele werd betreden via een centrale deur. Men kon zeer waarschijnlijk letterlijk met de deur in huis vallen. Dat ook in Kolenstraat 7 de deur in de middelste vensteras heeft gezeten weten we met vrij grote zekerheid omdat rechts in de gevel de keldertoegang was gesitueerd. Deze toegang maakt deel uit van de oorspronkelijke opzet van de kelder en is pas in de 20ste eeuw dichtgezet. Dit ver klaart wellicht waarom de bovenverdieping, toen deze apart verhuurd werd, een eigen toegang kreeg in de steeg rechts van het huis en niet in de voorgevel,. Op het moment dat de steeg in de 19de eeuw werd volgebouwd was aan de verhuur van de bovenverdieping reeds een einde gekomen en is de doorbraak dichtgezet. Na het doortrekken van de insteek heeft de begane grond van het huis een functie gehad die het mogelijk ook eerder al had, die van smidse. De vele haken in de balken om bijv. katrollen aan te hangen, getuigen daar nog van. Doordat een indeling met gang links met kamers en-suite rechts achterwege bleef, is de deur waarschijnlijk in het midden gesitueerd gebleven. In de constructieve opzet van Kolenstraat 7 hebben zich sinds de 17de eeuw nauwelijks wijzigingen voorgedaan. In de 19de eeuw11 is de insteek doorgetrokken tot aan de voorgevel en fungeert sindsdien als eerste verdieping. De oorspronkelijke eerste ver dieping bleef ongewijzigd en werd tweede verdieping. Mogelijk is gelijktijdig ook de pui van de oude begane grond gewijzigd en voor zien van schuiframen. Zeer waarschijnlijk is in 192112 de oude kapconstructie vervangen door een constructie met kreupele stijlen, vervaardigd uit machinaal gezaagd vuren. Het aanzien van het pand is door deze wijziging niet veranderd. De pui is in 1978 op begane grondniveau veranderd, waarbij de indeling op basis van drie vensterassen werd verlaten en een pui werd geplaatst over de volle breedte van het pand. De gevel is met een stalen balk opge vangen. Deze pui is in 1986vervangen door een exemplaar in kunststof, een materiaal dat toen ook is toegepast voor alle vensters in de voorgevel. In 2003 is de kunststof pui op haar beurt vervangen voor een indeling die meer de 19de-eeuwse situatie zoals die tot 1978 aanwezig was. Het huis Kolenstraat heeft ondanks latere wijzigingen nog goed de constructieve opzet van een vroeg 17de-eeuws zg. "Dielenhaus" bewaard. Wezenlijk is daarbij dat de "Diele" vrijwel altijd direct vanaf de straat toeganke lijk is geweest. Dit beeld is met de recente wij ziging van de pui succesvol benaderd. Over de voorganger van het huidige huis zijn enkele vraagstukken opgelost, weer andere bleven onbeantwoord. Vast staat dat met de resulta ten van het onderzoek weer een bijdrage is geleverd aan de groeiende stroom informatie over de ontwikkelingsgeschiedenis en bouw- historie van de stad. 9 Voor de Duitse term "Diele" is met betrekking tot stedelijke huizen geen goed Nederlands woord voorhanden. Het Nederlandse begrip "deel" heeft 10 R. Meischke, H.J. Zantkuijl, W. Raue, P.T.E.E. Rosenberg, Huizen in Nederland. Amsterdam., Amsterdam/Zwolle 1995, 18-19 11 blijkens inventarisatieformulier R. Stenvertd.d. 14-8-1986 mogelijk in 1877 12 inventarisatieformulier R. Stenvertd.d. 14-8-1986 A Overzicht van veel voorkomende met- selverbanden uit: "Historische bouwma terialen", H.Janse/E.Geelen, A'dam 1998 (Afb.17) vooral op boerderijen betrekking. 15

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2003 | | pagina 15