OUDE WAND 53 huis 't Klompje ■Monumentenzorg Foto archeologie >- gemeente Zutphen Foto archeologie gemeente Zutphen De sectie Archeologie van de ge meente Zutphen raakte het afgelo pen jaar betrokken bij graafwerk zaamheden in de kelder van het huis 't Klompje, Oude Wand 53. In 2000 en 2001 was eigenaar Ton Rutten druk doende om dit pandje te verbouwen tot een winkeltje en bovenwoning. Diverse vondsten in de kelder vormden de aanleiding tot een aantal bezoekjes en de be schrijving van de vondsten. Het pand is tegen de stadsmuur aangebouwd die als oostmuur fun geert. In de noordmuur (zijde nr. 51) zijn de resten van een steun beer aanwezig. De zuidmuur (zijde nr. 55) staat al ruim een meter ten zuiden van de volgende steunbeer. Deze steunbeer is als fundering on der de zuidelijke kelder aanwezig. De oostmuur is, zoals gezegd, de stadsmuur zelf, maar in de loop van de tijd flink teruggekapt om ruimte te winnen. Het pandje lijkt op grond van het metselwerk en de balklagen in de 18e en 19e eeuw tot stand te zijn gekomen. In de 18e eeuw komt ook de naam van her berg 't Klompje' voor. Op de kadastrale minuut van 1832 heeft het pandje reeds zijn huidige breedte.l Het pand heeft de breedte van anderhalve muurboog, wat ten opzichte van de middeleeuwse per ceelsuitgifte niet logisch is. De mid deleeuwse muurhuisjes waren meestal een muurboog breed, van het midden van de steunbeer naar het midden van de volgende en een boog als interieur. Oude Wand 49 en 51 hebben nog altijd deze breed te van een muurboog, wat op een gevelbreedte van twee vensterassen neerkomt. Oude Wand 53 (drie vensterassen) zou dus naar het zui den een half perceeltje verbreed zijn. Hierop wijst ook een vondst in de zuidelijke kelder. Van de steun beerfundering naar de zijmuur met nr. 55 is een beerputje gevonden met een vulling met vondstmateri aal uit de tweede helft van de vijf tiende eeuw en het begin van de zestiende eeuw. De put loopt echter onder de zijmuur door naar Oude Wand 55, vermoedelijk tot aan de volgende steunbeer. Oude Wand 53-55, nu twee huizen, bestaat dus uit drie bogen, corresponderend met drie percelen rond 1500. Het middelste perceel is opgedoekt ten bate van de uitbreiding van beide andere huizen. De nieuwe woning- scheidende muur tussen 53 en 55 werd over de beerput van het opge doekte pandje heen gebouwd Bij die gelegenheid kreeg Oude Wand 53 twee kleine tongewelvenkeldertjes naast elkaar waarbij de helft van de beerput tot kelderdiepte werd ges loopt. Slechts de onderste halve meter met vondstmateriaal bleef onder de keldervloer behouden. Het vondstmateriaal bestaat uit een maigelein (een middeleeuwse glazen drinkbeker), roodbakkende keramiek: een bakpan, kom, twee borden en twee olielampen. Verder een Langerwehe-steengoed kruikje, een fragment van een tweede, een Langerwehe 'spinpoije' en een spinklos (Langerwehe is een dorpje halfweg Aken en Keulen waar in de late middeleeuwen veel keramiek geproduceerd werd), voorts wat botmateriaal van vis, gevogelte, kleine en grote zoogdieren. Twee scherven van Siegburger pro- tosteengoed (Siegburg was ook een succesvol productiecentrum van ke ramiek tussen 1200 en 1600), ge vonden in de ingraving van de stadsmuur, wijzen op de datering van de bouw van de muur omst reeks 1275-1300. Een bijzonder ob ject werd onder de keldervloer van het noordelijke keldertje gevonden: een benen tuimelaar van een kruis- Zgfei!» 8

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2003 | | pagina 8