7 Monumentenzorg Zptptien nen geven) is het huis samen met nummer 65 voorzien van een achterhuis parallel aan het hoofd huis. Dit achterhuis is nog goed be waard gebleven. Vermoedelijk ge lijktijdig is ook de huidige venster indeling in de voorgevel tot stand gekomen en is de zoldervloer ca. 50cm hoger gelegd. Ten slotte is in de jaren 90 van de twintigste eeuw het pand verbouwd en gerenoveerd waarbij binnen en buiten diverse historiserende betimmeringen zijn aangebracht. Lange Hofstraat 8 Dit witgepleisterde pand valt op door de amandelvormige raamroe den in het linkerraam op de eerste verdieping en het bovenlicht van de voordeur, een typisch stijlkenmerk uit de eerste helft van de 19de eeuw. Het pand is in het bezit van een fraaie kelder met vier kruisgewelven op gordelbogen, die centraal door een middenkolom worden opgevan gen en dateert uit het eerste kwart van de 17de eeuw3. In de voorgevel is een gevelsteen met het jaar 1567 en het opschrift "Den Blaeuwen Engell" aanwezig. Tijdens recente interne verbou wingswerkzaamheden werden enke le verlaagde plafonds verwijderd, zodat een blik op de vrijgekomen balklagen kon worden geworpen. Daaruit bleek dat in samenhang met de voorgevel en een gewijzigde in deling de verdiepingsbalklaag waar schijnlijk in het eerste helft van de 19de eeuw moet zijn ingebracht. De enkelvoudige balklaag met con soles die de zoldervloer ondersteunt is ouder en moet net als de kelder uit ca. 1600-1625 dateren. Opvallend detail is het gebruikte bouwmateriaal voor deze balklaag; grenen in tegenstelling tot eiken, dat in Zutphen toen nog zeer fre quent voor balken en kapconstruc ties werd toegepast. De eiken kap constructie van het huis dateert ver moedelijk ook uit de periode 1600 1625. De daksporen dateren ver moedelijk uit de tijd dat de voorge vel en verdiepingsbalklaag werden gewijzigd. Het vermoeden bestaat dat Lange Hofstraat 8 tussen 1600 en 1625 is gebouwd als pand met kelder, hoge begane grond met insteek en een zolder. Deze opzet is in de eerste helft van de negentiende eeuw ver laten toen het pand een omvangrij ke verbouwing onderging waarbij mogelijk de zoldervloer ca. een me ter omhoog is gebracht zodat ruimte ontstond voor een volwaardige eer ste verdieping. Dit is mogelijk een verklaring voor de aanwezigheid van fraaie consoles onder de zolder balklaag in combinatie met de jon gere eerste verdiepingsbalklaag die is voorzien van duivejagers op de hoeken. Tot slot een mededeling over de prominente gevelsteen, die anders dan het jaartal ons wil laten geloven in de jaren 80 van de 20ste eeuw is geplaatst. Daarnaast heeft de naam "Den Blaeuwen Engell" geen be trekking op nummer 8, maar op Lange Hofstraat 12. Om de verwar ring te completeren lijkt het jaartal 1567 willekeurig gekozen, want net als nummer 8 dateert ook nummer 12 in hoofdopzet uit het eerste kwart van de 17de eeuw. A Balken met consoles op de eerste verdieping. Foto: J.S. Krijnen - gemeente Zutphen Lange Hofstraat 8 Foto: Smit - gemeente Zutphen Jeroen Krijnen 1 Mondelinge mededeling M. Groothedde 2 J. Harenberg, Zutphen in oude ansichten. Deel 2, Zaltbommel 1977,116; M. Prins-Schimmel, Bijlage bij inventarisatie [Achterhoven 123], juni 2002 3 Uit archiefonderzoek naar de rij huizen Lange Hofstraat 6 t/m 12 kwam als vermoedelijke bouwperiode 1610-1619 naar voren. Mondelinge mededeling M. Groothedde.

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2003 | | pagina 7