IIP" ir- Achterhoven 123, A het begin van de 20ste eeuw niet tijdens restauratie. meer door één gezin werd bewoond Foto.- J. Smit - en werd gesplitst in meerdere wo- gemeente Zutphen ningen, was ook de noodzaak van een bij een villa behorend koetshuis komen te vervallen. Het stalgedeelte van het koetshuis, het rechterdeel van het pand, is toen verbouwd tot woning. Mogelijk is toen ook een al gehele verbouwing van de straatge vel en het interieur doorgevoerd. Villa Schoonzicht liep bij de bevrij- Spittaalstraat 67. Y ding van Zutphen in april 1945 zwa- Foto:Smit - re oorlogsschade op en is in 1947 gemeente Zutphen gesloopt. Omdat het pand in zekere zin op de dijk was gebouwd, is bij de sloop de rooilijn aangepast en recht getrokken. Bij rioleringswerkzaam heden zijn onlangs delen van de fun dering van de villa kortstondig in het zicht geweest1. Het bij de villa behorende stuk grond was reeds voor de oorlog voor een deel verka veld en bebouwd. Dit proces kreeg na de oorlog een vervolg, zodat mo menteel van de oorspronkelijke op zet van het gebied met villa en bijbe horend koetshuis op een ruim stuk grond slechts het oude koetshuis en enkele restanten van de vroegere tuinmuur zijn overgebleven2. Het koetshuis ging een periode van verwaarlozing en leegstand tege moet en toen enkele jaren geleden de laatste bewoner overleed, leek sloop niet lang meer op zich te laten wachten. Het tij werd gekeerd door dat op initiatief van de locale buurt vereniging het pand werd geïnven tariseerd en het de status "beeldbe palend pand" kreeg. Daarmee was de mogelijkheid gecreëerd om res tauratie van het pand gedeeltelijk door de gemeente te laten subsidië ren. Dit heeft voor de huidige eige naar de doorslag gegeven om het pand te verwerven en te kiezen voor behoud en restauratie. Daarbij komt dat de gemeente voorwaarden kan stellen aan de uitvoering. Ondanks het feit dat er geen sprake is van een gemeentelijk of rijksmonument is er daardoor wel sprake van enige be scherming en kan gesteld worden dat een voor De Hoven markant pand van de ondergang is gered. Spittaalstraat 67 Op initiatief van de bewoner is on langs door de Werkgroep Bouwhistorie Zutphen en onderge tekende het pand Spittaalstraat 67 bezocht. Aanleiding daartoe was de aanwezigheid van een hijswiel met bijbehorend rad, die buiten op het platte dak van de keukenuitbouw la gen te verkommeren. Het huis is in hoofdopzet een één- laags pand met kelder en kap. Het is het middelste van drie huizen van min of meer gelijke opzet onder één dak, voorzien van een kap met de nokrichting evenwijdig aan de straat. Aan de achterzijde bevindt zich ter breedte van de nummers 65 en 67 een achterhuis van twee bouwlagen met een kap parallel aan de kap van het hoofdhuis. De hoge begane grond is voorzien van een insteek- verdieping. Naar aanleiding van het bezoek was het mogelijk om een beknopte bouwgeschiedenis op te stellen: Het huis Spittaalstraat 67 is samen met de nummers 65 en 69 in één bouwcampagne tot stand gekomen. Gezien de vanaf de straat zichtbare, gemetselde rechterzijgevel van nummer 69, de eiken kapconstructie met krommers en gehakte telmer- ken en niet te vergeten de twee jaar talankers in de voorgevel lijkt een datering in het tweede kwart van de 17de eeuw voor de hand te liggen. Het jaar 1616 moet echter niet wor den uitgesloten.O Gezien de constructieve kenmerken van de vakwerkwand is het zeer denkbaar dat deze al in de bouwtijd is opgetrokken, met andere woor den: het pand is zeer waarschijnlijk al bij de bouw in drie verschillende huizen verdeeld geweest. Spittaalstraat 67 is mogelijk in de loop van de 18e of 19e eeuw van een dakkapel en hijsradinstallatie voor zien. Toen zal ook de in de weg zit tende windschoor zijn verwijderd. De assteunen voor het rad zijn nog aanwezig. Het rad zelf ligt buiten op het platte dak van de keukenuit bouw. Tussen 1890 en 1910 (stilistisch be paald, kadastraal onderzoek zou hieromtrent meer uitsluitsel kun- Zutphen Monumentenzorg 6

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2003 | | pagina 6