%ym&Br Monumentenzorg en in die vorm tot op heden in grote lijnen bewaard gebleven. Heukestraat 16 Dit pand, een onopvallend pakhuis in een zijstraat van de Korte Hofstraat herbergt een gave eiken houten kap. Het pand is uitvoerig bouwhistorisch onderzocht, een meer uitgebreid artikel verschijnt binnenkort. In dit verband volgt daarom een korte beschrijving. Het huis is de rechterhelft van een huis dat rond 1600, is gebouwd ter vervanging van een ouder gebouw. Mogelijk is sprake geweest van een ingrijpende verbouwing. Het dubbelhuis is gebouwd in bak steen met de nok evenwijdig aan de straat en heeft in oorspronkelijke toestand een hoge begane grond gehad met een zolder. Twee eiken dekbalkgebinten ondersteunden in de oorspronkelijke situatie een spo- renkap van het zelfde materiaal. Het huis is reeds in een vroeg sta dium gesplitst door middel van een vakwerkwand. Deze is op begane grondniveau nog aanwezig. Opvallend is de hoge bouwhisto rische gaafheid van het rechterdeel van het pand (nummer 16). Grote wijzigingen in het casco van dat deel van het huis hebben zich sinds de bouw niet voorgedaan, dit in tegen stelling tot de linkerhelft, nummer 18 (na omnummering van de straat in 1988 kreeg dat deel als adres Heukestraat 20). Daar zijn in het verleden de balklagen vernieuwd en de verdiepingshoogten gewijzigd. Ook is in nummer 18 op zolder het aldaar aanwezige gebint verdwenen. Belangwekkend is de rechterzij gevel van nummer 16. Deze is nooit ver stoord, waardoor kortelingsgaten en metselwerk nog uit de eerste bouw fase stammen. Ook de metselspecie, waarmee vol en zat werd gemetseld en die vervolgens recht is afgestre ken, is nog authentiek en zichtbaar; de muur is in het verleden nooit ge pleisterd. Gelijk met het metselen van de muur is een rookkanaal op getrokken. Is deze op de begane grond nog geheel in de dikte van de muur ingelaten, op zolderniveau wordt deze zichtbaar door het op twee niveau's verjongen van de muur. Op de begane grond zijn spo ren van een bijbehorende forse schouw gevonden zodat het pand in eerste intstantie (ook) voor bewo ning zal zijn bedoeld. In de zestien de eeuw wordt het huis enkele ma len als schuur genoemd, waarna het in 1604, of kort ervoor; blijkbaar nieuw is opgetrokken danwel ingrij pend is verbouwd, want er wordt in de transporten gesproken over een "huisplaats, nu tot schuur opgetim merd". Recent dendrochronologisch onderzoek heeft deze mededeling bevestigd. Het hout dat voor de kap constructie is gebruikt heeft als vel- datum exact 1600 Achterhoven 123 Dit pand in de Zutphense wijk De Hoven wordt momenteel met ge meentelijke subsidie gerestaureerd. Het is gebouwd als koetshuis van de Villa Bellevue, later Schoonzicht ge heten. Deze villa is in de tweede helft van de 18de eeuw gebouwd als buiten van een rijke Zutphense fa milie. Mogelijk is toen gelijktijdig het koetshuis tot stand gekomen. Het koetshuis is in de tweede helft van de 19de eeuw verbouwd, danwel herbouwd in de vorm die het nu nog heeft. Aangezien de villa vanaf A Foto boven: De zolder met kap van Heukestraat 16. J.S. Krijnen - gemeente Zutphen Foto links: Heukestraat 16 Smit -gemeente Zutphen 5

Zutphen MoNUmentaal (2000-2012) | 2003 | | pagina 5